Televizyon dizileri

2 hafta önce Ezgi Tuncel Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çoğu zaman tahammül edemesem de televizyonda yayınlanan dizilerden haberdar olmak gibi bir takıntım var. Okul yıllarından kalan bir takıntı. O zamanlar marjinal gibi görünmek için evimize televizyon almazdık.

Hiç unutmam Sevilay Hoca’nın dersiydi. Sevilay Çelenk (sonradan akademik birikimine bakılmaksızın bir KHK ile işine son verildi) derste, o zamanlar televizyonda gösterilen bir dizi ile ilgili, bir soru sormuştu ve koca amfiden ses çıkmamıştı. Radyo, TV, Sinema okuyoruz. Tüm dönemdaşlarım muhalif kimlikleri nedeniyle devletin güdümündeki o kanalların yer aldığı televizyonu izlemeyi reddediyordu. “Böyle mi eleştireceksiniz yapılan işleri ya da toplumdan bu denli kopuk akademisyenler mi olacaksınız?” diye sordu, Sevilay Hoca. Hak verdim. Benden başkasında bir değişime neden olmuş mudur bilmiyorum. Ama ben, o gün bu gündür dayanabildiğim ölçüde, televizyonda yapılan işleri takip etmeye çalışıyorum.

Son zamanlarda televizyona hakim bir Psikiyatrist var; Gülseren Budayıcıoğlu. Şu sıralar aynı anda televizyonda gösterilen 3 dizide de ismi geçiyor. Kitaplarını okumadım. Dizilerini elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. İnsan psikolojisinin derinliklerinden bilgiler veriyor dizinin satır aralarında, bu kadar problemin içerisinde kötünün kötüsü var demek için mi yapıldı? Gösterilmek için seçildikleri dönem, çok manidar çünkü. Yoksa yıllardır imkansız aşk dizileri, ağa dizileri görmekten sıkılan halka daha nitelikli bir şey sunmak için mi? Bilinmez. Ancak Türk dizi sektörünün gidişatında bir kilometre taşı olduğu kesin. Üstelik yukarıya doğru ilerleyen bir gidişat bu…

Bir de şu dizi sürelerini kısaltsalar,  neden izlemeyelim ki, ayıla bayıla izleriz elbette.

 


Bu haber 02/01/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 135 defa görüntülendi
*