Truva Atı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Truva atı kordonda gezenler için buluşma ve fotoğrafla günü ölümsüzleştirme noktası oldu. Homeros destanında geçen Truva savaşının sembolü tahta at, Hollywood filmi için dekor olarak  yapılmıştı. Sonrasında kentimize yerleştirilerek onurlandırıldı. Estetik bir görüntüye sahip  at, halkımız tarafından kabullenildi ve  turistler tarafından da  fotoğrafları çekiliyor.

Bu Truva atına kentin ihtiyacı varmış. Çünkü kentin merkezinde saat kulesi dışında fotoğrafik bir yapı  yoktu. Ülkemiz kentlerinde estetik  heykel örnekleri çok az. Ankara da  Kızılay Güven park anıtı, İstanbulda Taksim anıtı var. Çeşitli kentlerde, Osmanlının son zamanlarında dikilmiş saat kuleleri var. Çanakkale diğer şehirlere göre çok şanslı, çünkü  Türkiyedeki devasa büyüklükteki tek anıtı olan Çanakkale şehitleri abidesi var. Estetik güzelliği ve geçmişte yaşadığımız savaşta kazandığımız zaferi abideleştirmesi ayrıca önemlidir. Çanakkaledeki  iki anıt da bu topraklarda yapılan savaşlarla ilgili. Ama dünyada kime sorarsanız sorun bilinen  sembol Truva atıdır. Efsanede geçen savaş ve sembol o kadar  güçlü etki bırakmış ki bilişim çağının savaşlarında, yani sanal ortamda olumsuz bir figür olarak  Truva atı başroldedir. İşin ilginç yanı bu sembolün dünyada bilinmesi için hiçbir çabamız olmamıştır.   Çanakkale ile Truva atının coğrafi birlikteliği ve ayrıca Gelibolu savaş alanlarının ve Troya antik şehrinin dünyaya tanıtılması gerekir. Bizim bildiğimiz ama dünyada bilinmeyen bu birleşim, bir turistik kampanyaya dönüştürülmesi, yurt dışından da turistleri Çanakkaleye çekecektir. Uzun zamandır boğazdan geçmeyen dev yolcu gemileri 2021 sonbaharından itibaren İstanbulu tur kapsamına aldılar. Bu gemilerin acentelerine Çanakkalenin gezilebilecek yerlerinin tanıtımı yapılabilir ve belkide bazı gemilerin limanda geziler için demirlemesi sağlanabilir.

Kentlerin devasa meydanlara ve sembollere ihtiyacı var. Yol, su, elektrik küçük yerleşimler için yaşamsal ihtiyaç. Ama büyük tanınan bir kentseniz, estetik sembollere kentde yaşayanların ve ziyaret edenlerin ihtiyacı var. Bu bakımdan şanslı bir kent Çanakkale, bu anıtlara ve bunun gibi sayısız sembollere sahibiz. Kente gelen turistlerin gezilerini planlamasında bu anıtlar sebep olmaktadır. Truva atının içinde gizlenmiş askerler yok ama dışında binlerce Çanakkale’yi görmeyi isteyen turist var.


Bu haber 01/01/2021, Cuma günü yayınlandı, 149 defa görüntülendi
*