2020’de Atikhisar can çekişti

3 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı, 2020 yılında adeta can çekişti. Senenin bitmesine artık saatler kala, Atikhisar Barajı bölgesinden çekilen son fotoğraflarla, kuraklık bir kez daha belgelenmiş oldu. Tüm dünyayı doğrudan etkileyen koronavirüs salgınından sonra, Çanakkale 2020 yılında bir de kuraklık ile karşı karşıya kaldı.

Bir zamanlar su dolu olan, pikniğe gidenleri büyüleyen, Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı Atikhisar Barajı, o eski günlerinden bir hayli uzaklaştı. O eski halinden eser kalmayan barajda, neredeyse su da kalmadı. Kurak geçen 2020 yılında, Trakya ve Marmara Bölgesi, son 100 yılın en şiddetli kuraklığı ile karşılaştı. Beklenen yağışların bir türlü gelmemesi, yağmurdan uzak geçen günler, Çanakkaleliler için kabusa döndü.

81 ile içerisinden, 2020 yılından ilk defa Çanakkale Belediyesi tarafından, kentte su tedbirleri alındı. Bol su tüketiminin önüne geçilmeye çalışıldı. Senenin bitmesine artık saatler kala, Atikhisar Barajı çevresinden çekilen güncel fotoğraflar, kuraklığın belgesi oldu. Artık baraj havzasında çatlakların daha da derinleştiği günümüzde, Çanakkale için kritik bir 2021 bizi bekliyor…

Tunahan Ünsal


Bu haber 01/01/2021, Cuma günü yayınlandı, 279 defa görüntülendi
*