2020’de 382 kadın katledildi

3 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ELDER tarafından, geçtiğimiz gün yapılan yazılı basın açıklamasında, 2020 yılında oluşan kara tabloya dikkat çekildi. 2020’de 382 kadın hunharca katledilirken, ELDER tarafından “Artık yeter, bir kişi daha eksilmeyeceğiz, ölmeyeceğiz” ifadeleri kullanılan, basın açılaması yapıldı.

ELDER tarafından yapılan açıklamada, ” Bir günde en az 3 kadının öldürüldüğü, cinskırımın yaşandığı ülkemizde bir kez daha haykırıyoruz. Bu ülkede dün bir kadın bir erkek tarafından yakılarak öldürüldü. Adı, Aylin Sözer. Bu ülkede başka bir kadın kocası tarafından başından vurularak öldürüldü. Adı, Selda Taş. Bu ülkede yine başka bir kadın oğlu tarafından tüfekle vurularak öldürüldü. Adı. Vesile Dönmez.

Ve yine bu ülkede bir kadın oğlu tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Adı, Betül Tuğluk. Kutsal Türk ailesi denilen, cennet annelerin ayakları altındadır diye hutbeler verilen, anneler kutsal bir müessesedir denilen bir kültürde bir günlük tablo ; 4 kadın öldürüldü.

Son günlerde üst üste aldığımız kadın cinayeti haberleri erkek şiddetini bir kez daha gösterdi. Biliyoruz ki cinayete varan şiddet bir günde ortaya çıkmıyor. Atılan her tokat, edilen her hakaret şiddete giden yolun habercileri. Milyonlarca kadın maruz kaldıkları erkek şiddeti nedeniyle korku, suçluluk, utanç, yaralanma, sakatlanma, kronik sağlık sorunlarıyla yaşamak zorunda kalıyor, ya da cinayete kurban ediliyor. 2020 yılında 382 kadın öldürüldü. İsimler değişiyor, tarihler değişiyor, vahşetin şekli değişiyor ama politikalar değişmiyor. Bu hayattan koparılan her kadından, İstanbul Sözleşmesini ve 6284’ü uygulamayanlar sorumludur. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulamaya konulsun.

Bizler kadın cinayeti haberlerine alışmayacağız, susmayacağız. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz, ölmeyeceğiz. Artık yeter” ifadeleri kullanıldı.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 01/01/2021, Cuma günü yayınlandı, 255 defa görüntülendi
*