YENİ  BİR YIL YENİ UMUTLAR

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Beklenti çok .. Etrafımdaki normal insanlara soruyorum ne istersin diye bön bön suratıma bakıyorlar. Anormallerin istekleri say say bitmiyor be canlar.

Ben anormal olanlardan olduğum için benimki de bitmeyecek gibi. Ben içten yanmalı motorların kullanılmamasını diliyorum .  Yakın bir tarihte  Almanları kıskandırmak adına inanılmaz bir atılım yapacağız. Sayın yönetim arpa ihracatını serbest bıraktı az geçmiş de samanı  buğdayı da gümrük vergilerini sıfırladı onlar da ithal . Bunun sebebi bana göre beygir yetiştiriciliğini teşvik edecek . neden yapacak  beygirli bir araç yapamadık bari at arabası eşek arabası geyik arabası ki benim tercihim yapalım mormonlar gibi bakalım başımızın çaresine. Şaka bir yana içten yanmalı motorların çevreye verdiği zaralar bilindiği gibi saymakla bitmiyor. Gönül elektrik ile çalışan araçları çevremizde daha da fazla görebilmek. Önümüzdeki sene Kıskanç Almanlar dizel yakıtlı otomobil üretimini durduracaklarını açıkladılar. Kendi ülkesindeki insanlarını koruma adına alınmış bu karar çok radikal gibi gözükse de doğru alınmış . Biz çevre ile barışı  başarabilecek miyiz bilmiyorum ama zor görünüyor . Çünkü  otomobil Üretim şeklimizin alt yapısı daha evrimini tamamlamadı. Otomobil üretimi yarı montaj durumda olması ana ham maddelerin dış ülkelerin inisiyatifinde olması işimizi çok zorlaştırıyor. Önümüzdeki yıl geçen berbat yıla göre daha başarılı olacağına inanıyorum. En azından TOGG dan daha fazla haber duyarız diye umuyorum .

Yeni yıl otomobil dünyasında sıkıntılar ile devam edecek. Ülke para politikaları ekonomimiz ne durumda olacak yani sektör önünü görmekte zorlanacak gibi geliyor.

Hepinize umut dolu sevgi dolu barış dolu bir yıl diliyorum canlar sağlıcakla kalın.

Otomobil kısaltmaları geçen haftadan devam

HLA- (Hydraulic lash adjuster ) Hidrolik subap ayarlayıcısı

HLC – (Hydraulic Lash Compensator) Hidrolik dalga dengeleyici

HLOS – (Hardware Limited Operating Strategy) Donanım sınırlı çalıştırma stratejisi

HMMWV (High mobility multipurpose wheeled vehicle) çok hareketli çok amaçlı bir tekerli araç. (Hummer)

HO – (High Output) Yüksek çıkış

HO2S – (Heated Oxygen Sensor) Sıcak oksijen sensörü

hp – (Horsepower) Beygir gücü 0,7457 kw’a eş değer güç birimidir.

HPL – (High Pressure Liquid) Yüksek basınçlı sıvı

HPS – (High Performance System) Yüksek performans sistemi

HPV – (High Pressure Vapour) Yüksek basınçlı buhar

HSC – (High Swirl Combustion) Yüksek türbülanslı yanma

HUD – (Heads Up Display) Baş yukarı göstergesi

HVAC – (Heater-Vent-Air Conditioning) Isıtıcı- havalandırma- iklimlendirme

HVACM – (Heater-Vent-Air Conditioning Module) Isıtıcı- havalandırma- iklimlendirme modülü

HVM – (Heater Vent Mondule) Isıtıcı havalandırma modülü

Hz – (Hertz) Hertz

EYYYYYYY KOVALAKUS

Hemen noel baba ol. Bak Lexsus senin için araç planlıyor.

 

2020 yılını tamamlıyoruz. Yıl başına doğru hızlı adımlar ile yaklaşırken otomobil üreticilerinden Lexus, Noel Baba’ya bir hediye vermeyi de unutmamış. İşte Noel Baba’nın fiyakalı arabası.

Noel Baba’nın arabası denilince akla, geyiklerin çektiği bir kızak geliyor. Ancak yıl olmuş 2020, Noel Baba hala bu konseptte mi hediyelerini dağıtacak. Tabi ki de hayır! Şaka bir yana Noel’in simgesi olan babamız için Lexus kolları sıvayarak, yeni bir model tasarlamış.

HX Kızak Konseptini yaratmak için, Lexus tasarımcıları mevcut modellerden ilham alırken, aynı zamanda kızağın Noel Baba’nın ihtiyaçlarına uygun olduğundan ve çok fazla bagaj kapasitesine sahip olduğundan emin olmuşlar. Ön kısım modelin en çarpıcı bölümü. Geniş bir ön ızgara ve çizgi şeklinde gündüz farları kullanılmış. Şık tasarım, akan bir ön cam, görünür kapı kolları ve dik eğimli A sütunları ile bütünü tamamlıyor. Arkaya doğru döndüğünüzde, Noel Baba’nın kızağı , geniş bagajı ve stop lambaları güncellenmiş Lexus IS’nin arka tasarımına çok benziyor. Tabi ki otomobile güç veren iki jet motorunu da burada görüyoruz.

Gülmece

Boya tenekesi

Temel, karayollarında işe başlamış. Kendisine bir teneke boya ile fırça verip, bir yolun orta şeridini boyamasını istemişler. Temel, birinci gün 800 m., ikinci gün 400 m., üçüncü gün 200 m. ve dördüncü gün 100 m. boyamış. Mühendis bu durumu beğenmemiş ve Temel’i çağırıp sormuş:

– “Ula Temel, çok iyi başlamıştın ama birden tembelleştin. Yaptığın iş neden bu kadar azaldı?”

Temel cevap vermiş:

– “Ben hiç tembelleşir miyim mühendis bey. Gün geçtikçe boya tenekesinden uzaklaşıyorum da ondan.”

 


Bu haber 30/12/2020, Çarşamba günü yayınlandı, 354 defa görüntülendi
*