Ulaşımda HES dönemi başlıyor

3 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de artık toplu ulaşımda, HES kodu dönemi resmen başlıyor. Aylardır duyuruları yapılan, çalışmaları sürdürülen HES ile ulaşım resmen 31 Aralık’ta başlayacak. Vatandaşların kent kartlarını HES kodları ile tanımlamaları gerekecek.

Çanakkale Belediyesi tarafından, aylar önce, toplu taşımada HES kodu kullanılacağı belirtilmişti. Birçok vatandaş, önce HES kodunu aldı, daha sonrasında, Belediyenin sitesinden, HES kodlarını kent kartları ile eşleştirdiler. Artık otobüslerde kent kartlar okutulduğunda HES kodu bilgileri de görünür olacak. Bu işlemi yapmayanlar otobüslere binemeyecek.

Belediye tarafından konuyla ilgili yapılan bilgilendirmede, “Kent genelinde sürdürülen salgın hastalıkla mücadeleyi ulaşım ve toplu taşıma hizmetlerinde de titizlikle yürüten Çanakkale Belediyesi, salgın hastalığın bulaşma riskinin azaltılması, hastalık tanısı konulan kişiler ve tanı konulan kişilerle teması bulunan vatandaşların tespit edilerek izolasyona tabi tutulmalarını sağlamak amacıyla, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasının toplu taşımada kullanılan ulaşım kartlarına entegre edilmesine yönelik çalışmalarını tamamladı.

Bu kapsamda kentlilerimizin, elektronik ulaşım kartlarını hes.canakkale.bel.tr adresinden; T.C. kimlik numarası, HES kodu ve ulaşım kartı numaralarının girişini yaparak HES uygulamasına tanımlamaları gerekmektedir. Zorunlu entegre işlemi için son tarih 31 Aralık 2020’dir.

“Toplu Taşımada HES Kodu Ne İşe Yarayacak?”

Uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte Covid-19 tanısı konulan veya tanı konulan kişilerle temas halinde bulunup izolasyonda kalması gereken kişilerin izolasyon süreleri boyunca kişisel Kent Kart’ları da otomatik olarak kullanım dışı bırakılacak. Öte yandan, uygulama ile birlikte izolasyonda olması gerektiği halde şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı belirlenen kişilere yönelik gerekli idari yaptırımların uygulanması amacıyla İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Valilik ve Kaymakamlıklarla da iletişime geçilecek” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 30/12/2020, Çarşamba günü yayınlandı, 145 defa görüntülendi
*