CHP 2020 yılını değerlendirdi

Bugün CHP İl Başkanlığında gerçekleşen 2020 yılının genel bir değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda, sırasıyla CHP il Başkanı Metin Ümit Ural, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ile Çanakkale Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol söz aldı.

Metin Ümit Ural; “En güncel konumuz, bu ülkede bir kadının yakılarak katledildiğine şahit olduk. Bu son derece üzücü, son derece vahim bir konu. Diğer bir konumuz asgari ücret. Açıklanan 2 bin 825 liralık asgari ücret asla ve asla yetmeyecek. CHP’li Belediyelerimiz minimum 3 bin 100 lira olmak üzere 3 bin 100 lira ve 3 bin 800 arasında asgari ücreti belirlemişler ve açıklamaya başlamışlardır. Biz yine çalışanımıza, emekçimize gereken değeri vermeye devam edeceğiz. Bir diğer önemli konu, Çanakkale’mizin İl Genel Meclisi bütçesi. Bütçeyi kimin yapacağı çok net. Bütçeyi İl Özel İdaresi yapar. Çanakkale’de yaşanan hadisenin gerçeği şudur; İl Genel Meclisi üyelerimiz bütçeyi komple revize etmemişlerdir. İl Genel Meclisi’nin toplam bütçesi 140 milyon TL mertebelerindedir. Bu bütçenin sadece yüzde 10’luk kısmını iç aktarımlarla, daha iyi hizmet götürülmeye çalışılmıştır. Diğer bir konu GESTAŞ; sınırsız kefalet yetkisi istediler. Bakın bir baba çocuğuna sınırsız kefalet yetkisi vermez.  Şu anda İl Özel İdare Şirketi olan GESTAŞ’ın özellikle İl Özel İdaresi’ne olan borcu 25 milyon TL, Gelibolu Belediye’mize borcu taşıma ile ilgili yanaşma yaptıkları için 10 milyon TL civarındadır. GESTAŞ, iktidarın arka bahçesi olarak 18 yıldır kullanılmıştır. Kullanılmaya devam etmektedir.”

Muharrem Erkek; Adaletsizlikler ve asgari ücret, ekonominin kötü gidişatı, işsizlik konularına değinirken Çanakkale ile ilgili olarak şunları söyledi. “Çanakkale’de de maalesef esnafımız, çiftçimiz, toplumun bir çok kesimi çok zor durumda. Çanakkale il genelinde esnaf sayımız, 22 bin 980. Esnaf sayımız artıyor. Neden biliyor musunuz; çünkü üniversite mezunları da işsiz. İşsizlik o kadar büyük ki anneler, babalar, son birikimleriyle, borçla, harçla bir dükkân açıyorlar evlatlarına. Gidecek bir yerleri olsun diye, bunun için artıyor esnaf sayısı. Ama esnaf gerçekten kan ağlıyor. Destek adı altında sadaka veriyorlar esnafa. Çanakkale tarımda ürün çeşitliliği açısından Türkiye’nin ilk onunda, çok zengin bir il. Ama Çanakkale’de çiftçimiz de çok zor durumda. Kendi çiftçisini, kendi kooperatifi eliyle faize ezdiren bir hükümet var şu anda. Çiftçi bunu biliyor. Ama toplumda herkes korkmuş durumda kimse konuşamıyor.” dedi.

Sibel Erol; CHP Kadın kolları tarafından 81 ilde eşzamanlı gerçekleştirilen, 2020 yılında kadınların maruz kaldığı şiddet ile ilgili genel bir değerlendirmenin yer aldığı basın açıklamasını okudu.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 30/12/2020, Çarşamba günü yayınlandı, 685 defa görüntülendi
*