Hak İş, “Artış yeterli değil”

3 hafta önce Ekonomi Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hak İş Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz, asgari ücret ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. Yılmaz, “Asgari ücretteki artış önemli ancak yeterli değil” dedi.

Asgari ücret, geçtiğimiz gün 2 bin 324 TL’den, 2 bin 825 TL’ye yükseldi. Hak İş Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz konuyla ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu.

Yılmaz basın açıklamasında, “2021 yılı için net 2 bin 825 TL olarak belirlenen asgari ücretteki artış enflasyonun üzerine denk gelen önemli ancak yeterli bir artış değildir. Gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermek için kullanılması gereken temel bir sosyal politika aracı olan asgari ücretteki artış önemli olmakla birlikte, pandemi nedeniyle yaşadığımız olağanüstü koşullar dikkate alındığında beklentileri ve asgari yaşan standardını karşılamaktan uzak kalmıştır.

HAK-İŞ olarak, çalışanların yaklaşık yüzde 45’ini doğrudan ilgilendiren ve Türkiye’nin en büyük toplu iş sözleşmesi anlamına geldiğini düşündüğümüz asgari ücret konusunu işbirliği yapılması gereken konuların başında görüyor ve bunun gereğini yerine getirmek için de çalışıyoruz. 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücret konusunda üç işçi konfederasyonu ortak açıklamada bulunarak, asgari ücretin ilkesel kriterlerini ve insan onuruna yaraşır bir seviyede belirlenmesi için talebimizi ilettik. Ancak gelinen noktada, taleplerimizin tam olarak karşılanmadığını görüyoruz.

HAK-İŞ olarak, asgari ücrete ilişkin başından beri dile getirdiğimiz taleplerimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz, asgari ücret Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç ve net olarak açıklanmalıdır, asgari ücret belirlenirken yılsonunda gerçekleşen enflasyon oranları dikkate alınmalı ve bu oranın üzerine iyileştirme ve refah payı ilave edilmelidir.

Konfederasyonumuz, gelir dağılımının adil bir şekilde gerçekleşmesine yönelik olarak bireylerin gelirlerine, harcamalarına ve servetlerine göre vergiye tabii tutulması konusundaki her türlü çalışmayı desteklemektedir. Bu çerçevede asgari ücretin üzerindeki vergi yükünün kaldırılmasını, ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmının vergiden muaf olmasını talep etmekteyiz” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 29/12/2020, Salı günü yayınlandı, 181 defa görüntülendi
*