“Ne kadar acınası bir haldeyiz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÇOMÜ Üniversite Hastanesi’nde görevli, asgari ücret ile geçimlerini sağlayan, sağlık emekçilerinin toplu iş sözleşmesi ile ilgili sorunlarını ve düşüncelerini geçtiğimiz günlerde gündeme taşımıştık. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası İl Temsilcisi Seçkin Yörük konuyla ilgili yeni bir basın açıklamasında bulundu. Yörük, “Toplu İş Sözleşmesi süreci bilindiği gibi devam etmektedir. Ne kadar acınası bir haldeyiz” ifadelerini kullandı.

ÇOMÜ Üniversite Hastanesi’nde, asgari ücret ile korona ile savaşan sağlık emekçilerinin seslerini geçtiğimiz günlerde duyurmuştuk. Üniversite ile toplu iş sözleşmesi sürecinde olan sağlık emekçilerinden bir kez daha açıklama geldi. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası İl Temsilcisi Seçkin Yörük konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Yörük yapmış olduğu açıklamada, “Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan 542 sağlık işçisinin sosyal ve maddi haklarının iyileştirmeye gidilmesi amaçlanan toplu iş sözleşmesi süreci bilindiği gibi devam etmektedir. Yapılan 5 toplantı sonucunca işveren komisyonu tarafından ısrarla Sağlık Emekçilerine hala Asgari Ücret teklif edilmeye devam etmektedir. Süreç devam ederken 2. Aşama olan arabulucu süreci başlamıştır ve ardından da Yüksek Hakem Heyeti süreci başlayacaktır.

“Pardon sizin gözünüzde biz kimiz? Neyiz?”

Belli ki bizler bir hiçiz. Bizler bu saydığımız hiç bir işi doğru düzgün değil de hiç yapmayan sıradan birileriyiz. Sıradan olduğu gibi kamu çalışanı falan zaten hiç değiliz. Bunlar olmadığımız için bir saygıyı hak etmiyoruz. Saygıyı bırakın alkışlanmayı hiç hak etmiyoruz. Hak ettiğimiz tek şey işverenlerin gözünde Bakanlığın açıklamasıyla yıllık izinlerimizin bir anda kapanması. Bakanlığın açıklamasıyla ek ödemeden işçilerin mağdur edilmesi. Tüm dünyanın bırakın covid hastasını görmeyi konuşmaya dahi korktuğu hastalarla saatlerce zaman geçirmeye mahkum edilenleriz. İşi bırakmayı seçenek olarak göremeyen mecburen çalışmak zorunda olanlarız.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan 542 işçiye ısrarla asgari ücret teklif edilmeye devam etmektedir. Bizim değerimiz sizin gözünüzde, gönlünüzde asgari ücret mi?” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 28/12/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 852 defa görüntülendi
*