KIYAMET Mİ?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kopacak? İnsanlar ne garip varlıklar, değil mi? Sonlarını biliyorlar. Gerçekten de öyle. Öleceğini bilen tek varlık insan. Ancak iki günlük kısıtlama süresi için, evine erzak stoku yapıyor. Yani yarına hazırlanıyor. Peki, öleceğini bilen insan, hesap gününe neden hazırlık yapmaz? Cuma günü, caddelerde, sokaklarda, çarşı pazarda, fırınların önünde, marketlerde bir hengâme ki, sormayın. Altı üstü 2 gün sokağa çıkamayacaksınız. Üstelik zaruri ihtiyaçları için, yürüme mesafesindeki ihtiyaç giderme, kısıtlama dışında. Öyleyse bu aç gözlülük neden? İki günde kimse açlıktan ölmez. Eve erzak götürme yarışı, biraz da, manevi yönde yatırım yarışına dönse nasıl olur? Bakınız, yalnızca ibadetten bahsetmiyoruz. İbadet kadar önemli olan yardımlaşma. Yoksul doyurma. Garip gurebayı kollama. Komşularla iyi geçinme. Yaratılanı hoş görme. Din, dil. ırk renk ayırımı yapmadan insanları kucaklama. Eve ekmek götürmek için yaptığımız yarışı, bu alanda da göstersek fena mı olur? Peygamber efendimiz (S:A:S),”komşusu aç iken, tok yatan bizden değildir” diye ne güzel öğüt vermiş. Daha durun. Perşembe günü siz, esas talanı görün. Bakınız buraya not düşüyoruz. Kısıtlama üç gün olacak ya. Vay anam vay. Millet markette, çarşı pazarda üst üste binecek. Hadi diyelim ki, çoğu inançsız. Ahrete yatırım yapmayı düşünmüyor. Tamam, da, salgın dönemindeyiz. Bu insan yoğunluğu virüs için, en büyük bayram. Bulunmaz bir vasat. Kendimiz eğlenelim derken, virüse bayram yaptırıyoruz. Farkında değiliz. Allah aşkına nasıl bir millet olduk. Arkadaşlık, dostluk, komşuluk duygularımız köreldi mi? Siz, siz olun. Perşembe gün ortalarda fazla görünmeyin. Alacağınız vereceğiniz varsa, çarşambadan halledin. Demedi demeyin.

UCUNDAN, KENARINDAN

Mahallede kavga edip etrafı birbirine katan delikanlı yakalanıp suçüstü mahkemesine çıkarılmış, tam ceza alacakken “Ben suçsuzum efendim, geçmişimde tek bir leke bulamazsınız” diye savunma yapmış.
“Öyle mi?” diye yumuşamış hâkim, “Böyle temiz biri olduğunuza dair geçerli bir şahidiniz var mı?” Delikanlı köşede oturan semt karakolunun komiserini işaret edip“Tabii, orada oturan komiser bey buna tanıktır” diye cevap vermiş. Komiser ayağa fırlamış Yalan efendim“ demiş, “Bu adamı hayatımda ilk defa görüyorum.” Delikanlı “Gördünüz mü efendim” diye araya girmiş “15 yıldır bu mahallede oturuyorum, komiserim beni bir kere bile görmemiş… Yeterli kanıt değil mi sizce?.Sağlıcakla kalınız.


Bu haber 28/12/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 369 defa görüntülendi
*