CHP’den AK Parti’ye sert tepki

3 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz günlerde, 5 saat süren İl Genel Meclisi’nin olağanüstü toplantısının ardından, bütçe oy çokluğu ile kabul edilmişti. AK Parti tarafından bütçe adaletsiz bir şekilde dağılmıştır ve planlanmadan oluşturulmuştur cümlelerine CHP kanadından yanıt geldi. İl Genel Meclisi’nin CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan ve CHP’li Meclis Üyesi İsmail Gürses, görüşlerini dile getirdiler. Pehlivan, “Çanakkale’nin demokrasi kültürüne yakışmayacak bir tutum sergilenmektedir” derken, İsmail Gürses ise, “Vicdanları bu yaptıklarını kabul ediyor mu?” dedi.

Bütçe görüşmeleri, geçtiğimiz günlerde olağanüstü toplanan İl Genel Meclisi’nde tartışılmış ve bütçe oy çokluğu ile kabul edilmişti. Mecliste yaşanan tartışmalar, meclisin dışına çıkarak devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde AK Parti kanadından gelen, “Bütçe adaletsiz planlanmıştır” eleştirilerine, CHP’li isimlerden yanıt geldi.

İl Genel Meclisi’nin CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan ve Meclis Üyesi İsmail Gürses, görüşlerini kamuoyuna aktardılar.

“Kalan yatırım ödeneği 41 Milyon 729 bin TL”

İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan, “Çanakkale İl Özel İdaresi’nin 145 milyon 950 bin TL toplam bütçesinin yasal zorunluluk uyarınca ayrılması gereken ödenekler ve personel ödeneklerinin toplamı 104 milyon 221 bin TL’dir. Kalan yatırım ödeneği 41 milyon 729 bin TL olup, yatırım ödeneğinin yeterli gelmediği durumlarda yarım kalan işler için ilgili idari birimi talebi ve il encümeni kararıyla kullanılabilecek 7 milyon TL yedek ödenek ayrılmıştır.

“İlçeler arası parası paylaştırma söz konusu değildir”

İl Genel Meclisinin idarenin teklif ettiği bütçe üzerinde yaptığı değişiklik toplamda 13 milyon 830 bin TL’lik bir yatırım dağılımına karşılık gelmektedir. Karalama yapmak için hangi yönteme başvuracağını şaşırmış olanlar tarafından lanse edildiği gibi “İlçeler arasında bir parasal paylaştırma” söz konusu değildir. Bu iddia kargaların bile gülmeyeceği raddede absürtlük taşımaktadır. Bu projelendirme 2020 yılı boyunca yapılan hazırlıkların, alınan meclis kararlarının, komisyon çalışmalarının, sahada yapılan ihtiyaç tespitinin, muhtarlıklardan alınan taleplerin bir sonucudur.

“Çanakkale’nin demokrasi kültürüne yakışmayacak bir tutum sergilenmektedir”

AKP tandanslı ileri (!) demokrasi anlayışı, Çanakkale halkının iradesini temsil eden meclis çoğunluğunun bütçenin cüzi bir kısmında bile değişiklik yaparak köylerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda kullanılmasını hazmedemeyerek çözüm değil, problem üretmekte; Çanakkale’nin demokrasi ve hemşehrilik kültürüne yakışmayacak bir tutum sergilemektedir. Meselenin özü budur.

“Millete yapılmış en büyük ayıptır”

Köylerimizin su, yol, çocuk parkı, köy konağı, açık alanlı düğün salonları gibi basit ihtiyaçlarının giderilmesi için yapılmış bütçe değişikliklerini temelsiz suçlama ve saldırılarla, bürokratik baskı ve zorlamalarla engellemeye çalışmak böylesine zor bir dönemde hayata tutunma mücadelesi veren millete yapılmış en büyük ayıptır” ifadelerini kullandı.

“Vicdanları bu yaptıklarını kabul ediyor mu?”

CHP İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses, “Bize Adaletten bahseden sözde Adalet ve Kalkınma Partisi acaba demokrasinin katili olduğunun farkında mı? Acaba vicdanları bu yaptıklarını kabul ediyor mu? Eminim ki AKP’li İl Genel Meclisi üyesi arkadaşlarımın hiçbiri bu yapılan uygulamayı vicdanları kabul etmiyordur.

“Bülent Korkmaz arkadaşıma soruyorum”

Yukarıdaki ağabeyleri böyle yapın dedikleri için hayır oyu ne demek.  Bülent Korkmaz arkadaşıma soruyorum. Bütçe tekniğinden somut verilerden bahsediyor. Aynı şeyi geçen yıl çocuk parkları içinde söylemişti.

“16 bin 500 TL denileni bizler 8 Bin TL’ye yaptık”

Bize 16 bin 500 lira yazdırdıkları yaklaşık maliyet hesaplarına rağmen, bizler 8 bin lira artı KDV’ye yaptık.  Dairenin yaklaşık maliyet hesapları piyasanın iki katına çıkıyor. Burada bir sorun var. Sorun bizim bütçemiz de değil. Dairenin yaptığı hesaplamalarda…

“Çanakkale’de elektrik olmayan köy var”

2021 yılı geldi, Çanakkale’nin bir köyünde elektrik yok Biz geldik ve bu sorunları çözmeye çalışıyoruz. 18 yıl boyunca yaptıkları bütçeden kime hesap vermişler. Kendi yandaş muhtarlarına kendi ağırlıkta olduğu köylere yatırım yapmışlar.

“Adil ve şeffaf bütçeden rahatsız oldular”

Muhtarlarımıza baskılar yapıp, “Bize oy çıkarmazsanız yatırım yok” dediklerini ama bizim 52 köye adil ve şeffaf dağıttığımız bütçeden rahatsız oldular. Demokrasiyi katletmeye çalışıyorlar. Yani AKP, bütçenin, Çanakkale’ye şeffaf ve adil dağıtılmasını istemiyor. Kapalı kapılar ardından milletvekillerinin, tek adamın karar verdiği bir bütçe istiyorlar” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal

 

 


Bu haber 28/12/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 317 defa görüntülendi
*