2021 yılı İstiklal Marşı yılı oluyor

3 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve 5 siyasi partinin imzasıyla sunulan ortak önergeyle 2021 yılı “İstiklal Marşı Yılı” olması kararlaştırıldı. Bu kapsamda İstiklal Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Hakkında Kanun’a geçici madde eklenmesini içeren düzenleme kanun teklifine eklendi. ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu konuyla ilgili açıklamada bulundu.

TBMM tarafından 2021 yılının İstiklal Marşı Yılı ilan edilmesi hakkında açıklama yapan ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından Şubat 1921’de kaleme alınan İstiklal Marşımızın 2021 yılında 100. Yılını kutlayacağız.

İstiklal Harbi’nin devam ettiği günlerde, 1 Mart 1921 tarihli birinci birleşiminde TBMM Genel Kurulunda ilk kez okunan Milli Marşımız bu tarihten 11 gün sonra, 12 Mart 1921’de TBMM Genel Kurulu tarafından “ekseriyet-i azime ile” resmi İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir.

İstiklal Marşı’mız zalime, işgalciye ve sömürgeciye boyun eğmeyen ve dünyaya meydan okuyan bir direnişin destanıdır. Varlığımıza ve birliğimize yönelik her tehdit karşısında, ‘nazlı’ ve ‘şanlı’ hilalin altında toplanmaya hazır Milletimizin ortak vicdanıdır, yüreğidir. Türkiye Büyük Millet Meclisimiz tarafından alınan son derece anlamlı kararı tüm kalbimizle destekliyoruz. Bu önemli anma etkinliğinde Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak yıl boyunca düzenlenecek tüm etkinliklere katılarak destek vereceğiz. 1873 tarihinde Çanakkale’mizin Bayramiç ilçesinde dünyaya gözlerini açan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u doğum yerini ve İstiklal Marşımızın hangi şartlar altında yazıldığını gerçekleştirilecek etkinliklerle birlikte vurgulamalı ve geleceğimiz olan çocuklarımıza mutlaka anlatmalı ve aktarmalıyız. Yüce Meclisimize aldıkları bu anlamlı karar için sonsuz şükranlarımı iletiyorum” dedi.

Haber Merkezi


Bu haber 28/12/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 160 defa görüntülendi
*