SESSİZ CHP

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Başlık iddialı… Arkasından ne gelecek diye bir merak oluştu. Hemen konuya İl Genel Meclisi’nden girelim.

Türkiye genelinde, AK Parti hükümet ve çoğunluğu elinde bulundururken, CHP muhalefet yapmaya devam ediyor. Çanakkale’de ise durum bundan çok farklı bir noktada. Çanakkale’de Belediye Meclisi’nde ve İl Genel Meclisi’nde çoğunluk CHP’de. AK Parti ise muhalefette.

Geçtiğimiz gün İl Genel Meclisi olağanüstü toplandı ve Vali İlhami Aktaş tarafından, kabul edilmeyen, meclise iade edilen 2021 yılı performans programı ve bütçesi bir kez daha, yaklaşık 5 saat görüşüldü, tartışıldı.

Açıklık getirelim, CHP tarafından, köylere ve ilçelere yapılacak olan, kısıtlı para ile planlanan yatırımlar, AK Parti ve MHP tarafından yetersiz planlanmış ve adaletsiz bulundu. Konu meclise geri geldi, görüşüldü, tartışıldı yine iktidarda olan CHP’nin oy çokluğu ile bir kez daha kabul edildi. Çanakkale’de birçok şey git-gelli yaşanmaya devam ediyor.

Mecliste, ülke genelinde CHP’nin yapmış olduğu muhalefeti, il genelinde AK Parti’nin daha başarılı ve aktif bir şekilde yaptığı görüldü. AK Parti, her mecliste CHP’li üyeleri sıkıştırmaya, alınan kararları sorgulamaya, komisyonların hazırladığı planları cümle cümle okumaya ve muhalefet etmeye devam ediyor. Karşılığında ise CHP, almış olduğu kararları, halkın anlayacağı şekilde, basit bir dille savunamadığından, CHP’liler kendilerine, “Haklıyken, haksız konuma düşüyoruz” eleştirisini yöneltiyorlar.

İl Genel Meclisi’nde, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz, AK Parti grubu adına açıklamalarını yapıyor. Görüşlerini dile getiriyor. Arkasından, daha iki gün geçmeden İl Başkanı Naim Makas da devreye girerek basın açıklamasında bulunarak, parti teşkilatının bütün olarak çalıştığını gösteriyor.

Öte yandan CHP, görüşlerini ve düşüncelerini söyledikten sonra, biz bugüne kadar, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural’ın sürecin takipçisi olduğunu göremedik. CHP İl Başkanlığı tarafından, yaşanan durumlar ve olaylar karşısında henüz bir ses çıkartıldığını dahi işitemedik.

CHP içerisindeki gruplaşma, bölünme ve ayrılma, tepeden tırnağa ulaşırken, bu durumdan en çok zarar görenler ise CHP gençliği olmaya devam ediyor. Çarşıda, pazarda görmüş olduğumuz gençler bu güne kadar, yıllardır emek verdiğimiz parti içerisinde, sesimiz dinlenmezken, gördüğümüz yanlışlıkları dahi dile getiremezken, aynı zamanda bir de işsizlik ile mücadele ediyoruz ifadelerinde bulunuyorlar.

Büyükşehirleri yöneten Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, CHP içerisindeki gençler tarafından en iyi yöneticiler olarak belirtilirken, aynı zamanda büyükşehirlerde açılan İl İstihdam Merkezleri, takdir görüyor.

Çanakkale’de, üniversiteyi il dışında okuyup, kendi memleketlerinde çalışmak isteyen gençler için ise kenti yöneten CHP’nin istihdam ile ilgili bir çalışma yapmaması ise sessiz CHP’nin sessizliğini derinleştiriyor.

Partililer dahi yaşanan sessizliğe anlam veremezken, ben sadece sokaklarda görünemeyen köye, kılavuzluk yaptım.


Bu haber 27/12/2020, Pazar günü yayınlandı, 464 defa görüntülendi
*