Başkan Şarlan, “Savunma dikkate alınmalıdır”

3 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan ve 71 baro başkanı, Avukatlık mesleğinin pandemi sürecinde daha da artan ve artık katlanılması imkansız hale gelen sorunlarına ilişkin, çözüm önerilerini Adalet Bakanlığı’na yazdıkları yazıyla ilettiler. Başkan Şarlan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Baro Başkanları öncelikli isteklerinin yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında Adalet Bakanlığı ile yüz yüze, bu olanak sağlanamadığı taktirde sosyal platform üzerinden online bir toplantı yapmak istediklerini belirttiler. Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Başkan Şarlan, “Yargı reformlarının başarıya ulaşması isteniyorsa yargının kurucu unsuru savunma dikkate alınmalıdır. Hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığını ve güçlü savunmayı esas alan düzenlemelerle reform yapılabilir. Aksi halde istenen sonucun doğması mümkün olmaz. Adalet Bakanlığına Baro Başkanlıkları olarak reforma esas oluşturacağını düşündüğümüz görüş ve değerlendirmelerimizi Adalet Bakanlığı’na bildirdik” dedi.

Baro Başkanlıkları, Avukatlık mesleğinin ve yargının temel sorunları ile çözüm önerilerimiz ve yargı reformu hakkındaki görüşlerin sıralandığı açıklamada, keyfi tutumların son bulması, bilgi erişiminin sağlanması, ekonomik ve sosyal sorunların çözümü, KDV oranlarının düşürülmesi, uzlaştırmanın sadece avukatlarca yapılması talep edildi.

Avukatlar bununla birlikte, CMK ücretlerinin Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi seviyesine çıkarılmasını, genç avukatlar ve stajyer avukatların için gerekli lehe düzenlemelerin yapılması, hukuk fakültesi sayı ve kontenjanın sınırlandırılması, avukatlık sınavı yapılması, önerilen pandemi tedbirleri doğrultusunda adalet hizmetinin sağlanması gibi konularda ivedi beklentiler talep edildi.

Haber Merkezi

 


Bu haber 27/12/2020, Pazar günü yayınlandı, 175 defa görüntülendi
*