Bütçe bir kez daha tartışıldı

İl Genel Meclisi’nde, Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından bir ay boyunca hazırlanan 2021  yılı performans raporu ve bütçesi, geçtiğimiz ay onaylanmış ve oy çokluğu ile kabul edilmişti. Performans raporu ve bütçe Vali İlham Aktaş tarafından onaylanmayınca, dün meclis olağanüstü toplandı ve bir  kez daha oylama yapıldı. Meclis üyelerinin görüşlerini aktardıkları, tartışmaların yaşandığı, performans raporu ve bütçe, bir kez daha 18-16 oy çokluğu ile kabul edildi.

İl Genel Meclisi, dün saat 14.30’da olağanüstü toplandı. Tüm meclis üyelerinin katılım sağladıkları toplantıda, Vali İlhami Aktaş tarafından onaylanmayan, 2021 yılı bütçesi ve performans raporu bir kez daha oylamaya sunuldu. CHP grubu tarafından performans raporu ve bütçe değiştirilmezken, aynı şekliyle bir kez daha oylandı ve oy çokluğu ile bir kez daha kabul edildi.

Mecliste, meclis üyeleri söz alarak bütçe ve performans raporu ile ilgili görüşlerini aktardılar.

CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Levent İrez, “Geçen ay oylama yapılmıştı. Performans raporu oy çokluğu ile geçmişti. Sayın valimiz geri iade etti. Biz meclis olarak karar alma organı, uygulayıcı sayın valimizdir. Bizim yazdığım işlerin hiçbir tanesinin yapılmaması mümkün değildir. Verilen bütçede biz 350 köye dokunuyoruz. Bunun engellenmesi söz konusu gibi duruyor” dedi.

İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz, “Biz daha önce Kasım ayında hazırlanan performans raporunun, geçen Kasım ayında da katılmadığımızı belirtmiş ve gerekçelerimizi beyan etmiştik. İtirazlarımızın gerekçesi adaletsiz dağıtımdır. Bu performans programında biz Yenice ilçesine yapılan haksızlığı belirttik. Valimizin gerekçeli kararını inceledik. Sayın Valimizi haklı buluyoruz” dedi.

İl Genel Meclisi MHP Grup Başkanvekili Enver Koç, “Kasım ayındaki 2021 bütçesi ile ilgili ben MHP grubu adına itirazlarımızı söylemiştik. Adaletli bir dağılım yapılmadı. MHP grubu olarak bütçeyi adaletsiz buluyoruz. Biz adil bir dağıtım olmadığı için itiraz ediyoruz” ifadesinde bulundu.

İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan, “Her iki iade yazısı da tarafımızca okundu. Meclis olarak yeniden görüşmeye açtık. Burada en azından gerekçeli bir iade olmasından dolayı ben özellikle teşekkür ediyorum. Başarı herkesin her şeyi yapması, herkesin herkesin rolünü oynaması veya herkesin birbirinin yetkisini kullanması değil, herkesin üzerine düşeni yapmasıdır. Benim arkadaşlarımdan ricam, bu çalışmalara destek vermeleri ve gerektiğince, polemik haline getirmeden sorunsuz bir şekilde başarıldığının görülmesidir” dedi.

CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Güler, “Her şeyin bir oluru var. Her şeyin bir yapılabilirliği var. Sadece niyet önemlidir” dedi.

AK Partili İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Şahin, “Adaletsiz bir dağıtımın olduğu, bütçe teklifine uygun bir şekilde yapılmayan bütçenin tamamına bir itirazımız söz konusu” dedi.

CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Ali Rıza Sayın, “2021 yılının bütçesi pandemiden dolayı kesilerek geldi. İdarenin bütçesi enflasyon karşısında erimiş ve bitmiştir” açıklamasında bulundu.

İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren, “Maliyetler son 3 yılda yüzde 60 civarında arttı. Bütçe son 3 yıldır tamamen aynı. Bu genel bir sorun. Türkiye’de sadece Çanakkale İl Özel İdaresi’nin sorunu değil. Biz bir kaşık suda fırtınalar estiriyoruz” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 25/12/2020, Cuma günü yayınlandı, 374 defa görüntülendi
*