Niyazi Önen: “Çanakkale’yi ilgilendiren, arka arkaya planlarımız var”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Dün, Valilik toplantı salonunda, DARDANEL Önentaş Gıda Sanayi A.Ş’nin, Ezine OSB’ye yapacağı yatırımlar için protokol imzalandı. İmzalar için yapılan toplantıya, Vali İlhami Aktaş, Ezine Kaymakamı Hacı Arslan Uzan, DARDANEL  Önentaş Gıda Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu, Ezine OSB Genel Müdürü Alper Altınok katıldı. Çanakkale sanayisinin atılımı için gerçekleşen önemli toplantıda konuşan Niyazi Önen, “Ezine Sanayi Bölgesi’ne ilk yatırımımızı yapacağız. Toplamda 500 milyon TL yatırım yapmayı planlıyoruz. Çanakkale’yi ilgilendiren, arka arkaya planlarımız var” dedi.

Dün Valilik toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya, Vali İlhami Aktaş, Ezine Kaymakamı Hacı Arslan Uzan, DARDANEL  Önentaş Gıda Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu, Ezine OSB Genel Müdürü Alper Altınok katıldı. Gerçekleşen toplantıda Ezine OSB’de yapılacak olan DARDANEL Fabrikası için ilk arsa tahsisi gerçekleşti.

“En büyük parsel tahsisi olacak”

Vali İlhami Aktaş, “Firmamızla sözleşmemizi imzalamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edileceği, 300 ton hammadde işleme kapasitesine sahip olacak fabrikada, firma olarak yapılacak yatırımda istihdam sağlamış olacak.

Ezine Organize Sanayi bölgesinde, şimdiye kadar yaptığımız ilk olmakla birlikte, aynı zamanda da en büyük parsel tahsisi olacak. İlimize, ülkemize, yatırımcı kuruluşumuza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Tüm yöremize büyük katkı sağlanacağını umuyoruz” ifadelerinde bulundu.

“Bizim için en önemli konu üretim yapmak”

DARDANEL Önentaş Gıda Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, “Bizim en önemli konumuz üretim yapmak. Ülkemizin, ekonomik bakımdan kalkınması için insanlarımızın refah içinde yaşaması, ülkemizin kalkınması için üretim yapmamız şarttır. Başka türlü bir kalkınma modelimizin olması mümkün değil. Bu yatırımlarımızı yapacak alanlar çok önemli. Altyapıları olan organize sanayi bölgeleri bizim işimizi çok kolaylaştırıyor. Gerçekten mutluyuz.

“Ezine Sanayi Bölgesi’ne ilk yatırımımızı yapacağız”

Ben 40 yıllık sanayiciyim. İnşallah Ezine sanayi bölgesine ilk yatırımımızı yapacağız. Organize sanayi bölgesi dışındaki yatırımların, izinlerinin alınması, yapılması, altyapı sıkıntılarını yaşamış bir insan olarak organize sanayi bölgesinin ne derece önemli olduğunu burada görüyoruz.

Biz şu anda 2020 yılı itibariyle, üretimden, satış 1.3 Milyar TL cirosu olan, fiilen dün itibariyle 2 bin 180 kişi çalışanı olan, 25 Milyon Dolar ihracat getirisi sağlayan bir gıda gurubuyuz.

“Toplamda 500 Milyon TL yatırım planlıyoruz”

Çanakkale’yi ilgilendiren, arka arkaya planlarımız var. Çok az detay vermek istiyorum. Biz 5 yıllık planda, toplamda 500 Milyon TL yatırım planlıyoruz. Şu anda 1.3 Milyar TL olan satış ciromuzu, 3-3.5 Milyar TL bandına çıkarmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda çalışan sayımızı ise 3 bin kişinin üzerine getirmeyi planlıyoruz.

“Midye çiftliği yatırımımız var”

Gelibolu ile Çanakkale arasında bir midye çiftliği yatırımımız var. Yatırımımızın yüzde 50’lik kısmı tamamlandı. 30 Haziran’a kadar geri kalan yüzde 50’lik kısmı da tamamlanacak. Türkiye’de ilk defa sallar üzerinde midye üretimi yapılacak. Toplam 12 Milyon TL’lik bir yatırım. Yıllık hasılatı 20 Milyon TL olacak.

“Enez’e ton balığı fabrikası yapıyoruz”

Şu anda yatırımına başladığımız Edirne’nin Enez ilçesinde, 700 kişinin çalışacağı, toplam 16.5 Milyon Dolar yatırımla, bir ton balığı fabrikası yapıyoruz. Bizim mevcut durumda bulunan salça fabrikasını, ton balığına çeviriyoruz. Oraya gitmenin sebebi de, maalesef Çanakkale’de 2 bin kişiden fazla çalışan temin etmekte zorluk çekiyoruz. Yurt dışı ihracat taleplerimizi karşılayamayacak durumdayız.

“Mevcut tesisimiz Çanakkale’nin ortasında kaldı”

Daha sonrasında bizim mevcut tesisimiz Çanakkale’nin ortasında kaldı. Çevre ve alt yapı olarak sıkıntılar çekiyoruz. Burada Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi’nde,  30 dönümlük satın aldığımız yer vardı. Oraya sığamıyorduk, o yüzden yatırıma başlayamadık. Bize Ezine OSB’de, bütün üretim faaliyetlerimizi gerçekleştireceğimiz bir arazi tahsis edilince, ürünlerimizi çeşitlendirdik. Çanakkale’deki Organize Sanayi Bölgesi’ne ise sadece dondurulmuş ürünlerimizi üreten, sadece 150 kişinin çalışacağı, 60 Milyon TL yatırım ile yıllık 200 Milyon TL ciro yapılacak bir fabrika kuracağız.

“Gece-gündüz üretimi düşünüyoruz”

Ezine Organize Sanayi Bölgesi’nde altyapı faaliyetlerinin tamamlanmasıyla, ana fabrikamızı Ezine Organize Sanayi Bölgesi’ne geçireceğiz. Boş lafla işimiz yok. Gece-gündüz üretimi düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 24/12/2020, Perşembe günü yayınlandı, 370 defa görüntülendi
*