S 400 KAMYONLARI

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Günlerdir S400 konusu kafamızı şişirdi . Şimdi de Amerika nın ve kıskanç Avrupa nın  yaptırımlarıyla uğraşacağız. Benim konum politika değil ancak söz konusu sistemler politikanın ana maddesi olmuş durumda.

S 400 füze sistemini taşıyan kamyon grubu nedir . Kaç kamyon bir S 400 bir adet sistemi taşıyor. Meraklısına biraz bilgi vereyim.

S 400 füze sitemini üç ayrı kamyon tipi  ile bir yerden bir yere konuşlandırılıyor.

URAL 4320 6X6

Ural Otomotiv Fabrikası’nda 1977 yılından beri üretiliyor. Yani tam 42 yıldır neredeyse aynı tasarım kullanılıyor. En büyük avantajı olarak ise, benzer 6×6 araçlara göre yerden daha yüksek yapısı gösteriliyor.  Deutz hava soğutmalı V10 motorlu Magirus 6×6 çeker sahip.

BAZ 69092 6×6

Rus YMZ (GAZ Grubu) üretimi, sıralı 6 silindir, turbo-dizel 180ps güce sahip ünite 11.2lt hacme sahipken, bir diğer alternatif 14.8lt hacmindeki V8 silindir atmosferik-dizel motor seçeneği 240ps güç üretebiliyor. Bu motorun ürettiği güç ve tork 6×6 çekiş sistemine 5 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyor. Yüksüz ağırlığı 9.3 ton olan araç, 6 ton yük taşıyabiliyor ve 11.5 tonluk treyler çekme kapasitesine sahip.

URAL 5323 8×8

5323 de, aynen Ural 4320 modelinde olduğu gibi Rusya’nın Miass şehrinde kurulu olan Ural Otomotiv Fabrikası’nda üretiliyor. 1989 yılından beri üretimde olan bu devasa kamyon, 8×8 çekiş sistemine sahip. Kamyon versiyonları 12 ton civarında yük taşıyabiliyorken, 16 tonluk treyler çekme kapasitesine sahip. Diğer 2 kamyondan daha heybetli ve kabin olarak yaklaşık 30cm daha yüksek bir tasarıma sahip olan Ural 5323’de, yine YMZ üretimi 14.9lt, 300ps güç ve 1275Nm tork üretebilen V8 silindirli bir turbo-dizel motor kullanılıyor.

Sağlıcakla kalın.

Otomobil kısaltmaları geçen haftadan devam

H – (Hydrogen) Hidrojen

H2O – (Water) Su

HBA – ( Hydraulic Brake Assist ) Hidrolik Fren destek sistemi ( tofaş ) ESP sisteminin çalıştığı durumlarda elektronik olarak devreye giren bir sistemdir.

HC – (Hydrocarbons) Hidrokarbonlar

HD – (Heavy Duty) Ağır hizmet

H/CMPR – (High Compression) Yüksek sıkıştırma

HCV – (Heavy Commercial Vehicle) Ağır ticari taşıt

HD – (Heavy Duty) Ağır hizmet

HDC – (Heavy Duty Cooling) Ağır hizmet soğutma

HDC (Hill descent control)Arazi araçlarında kullanılan yararlı bir sistem. Elektronik ayarlı fren ile kontrollü tırmanma sağlanıyor.

HDI – (High Pressure Diesel Injection) Yüksek basınçlı diesel yakıtı enjeksiyonu PSA tarafından geliştirilmiştir

HEGO – (Heated EGO -replaced with HO2S) Isıtılmış EGO

HFC – (High Fan Control) Yüksek vantilatör kontrolü

HFP – (High Fuel Pump) Yüksek yakıt pompası

Hg – (Mercury) Cıva

Hi Alt – (High Altitude) Yüksek irtifa

Hill Holder Sistemi – Yokuş yukarı kalkışlar sırasında aracın kaymasını engelleyen bu sistem geri ve ileri viteste fren pedalından gaz pedalına geçerken 2 sn. süreyle ek bir fren etkisi yapar . Bu etki yokuş aşağı kaymayı önlerken aracın daha güvenli ve konforlu olarak harekete geçmesini sağlar.( TOFAŞ )

EYYYYYYYY KOVALAKUS …

Su ile çalışan motosiklet  Yamaha

Yakında suya da muhtaç olacağız. Durum onu gösteriyor. Ama bizler birbirimizi yemeye devam ededuralım Japon boş durmuyor.

Yamaha H2O XT‘nin motorunda, içten yanmalı motorların patlayıcı sıvılarla çalışmasına benzer şekilde, suyu sürekli olarak döndürmek için “kapalı döngü” bir su pompası kullanılıyor. Pompaya neyin güç verdiği ise bir sır. Yani bilinmiyor.

 

GÜLMECE

Erkek Milletinden GÜZİN ABLA olursa !!!!

Sevgili Erkan Ağabey ..

Bana yardımcı olursunuz diye size yazıyorum.

Geçen gün… işe giderken kocamı her zamanki gibi evde TV seyrederken bıraktım.

Arabanla daha beş yüz metre gitmedim ki motor stop etti. Hayli uğraşıp çalıştıramayınca kocamdan yardım almak için eve geri döndüm.

Eve girince gözlerime inanamadım . Kocam komşunun kızı ile yatağımızda.

Ben 32 kocam 34 yaşında komşu kızı ise 22 .. Biz 10 yıldır evliyiz.

Yakalanınca resmen çöktü ve itiraf etmek zorunda kaldı .Altı aydır birliktelermiş…Ne yapmalıyım lütfen bana yardım eder misiniz.

Sevgilerimle

Ayşe

Sevgili Ayşe

Hava soğuksa hele bu tip kısa mesafelerde motor ısınmadan bastıysan gaza arabada genelde bunu yapar…

Kaputu aç yakıt borularına şöyle bir bak ezilme çöküntü gibi bir şey var mı

Manifolt bağlantılarını kalbiratörü gözden geçir.

Eğer bunlar sorunu çözmezler ise sorun yakıt pompasında olabilir.

Bujlere yeterli benzin gelmiyordur. ( araba tüplümü benzinli mi dizel mi yazmamışsın ) yoksa daha da yardımcı olabilirdim..

Kalın sağlıcakla..

 


Bu haber 23/12/2020, Çarşamba günü yayınlandı, 595 defa görüntülendi
*