2020 Lale Dikmen Türker Ödülü EŞİK’e verildi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

MTK (Mimar Kerem Türker Vakfı) tarafından her yıl iki alanda verilen ödüllerden biri olan Lale Dikmen Türker Ödülü’nü bu yıl EŞİK (Eşitlik İçin Kadın Platformu) aldı.

Yönetim Kurulu Başkanı Engin Türker imzasıyla yayınlanan açıklamada; “ODTÜ Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölümü 1968 mezunu, yüksek lisanslı, 40 yıl süreyle bir diplomat eşi sıfatıyla, Atatürk’ün hedeflediği kadın modelini, yurt dışında donanımlı, yetkin, aydın ve eşit kadın kimliğiyle başarıyla temsil etmiş Lale Dikmen Türker adın, koyduğumuz ilk ödülü bu hafta sonuçlandırdık.

Lale Dikmen Türker Ödülü’nün ilki için aday arayışında, Türkiye’de kadınların eşitlik, özgürlük ve insan onuruna yakışır çağdaş uygarlık koşulları düzeyine ulaşması için uzun yıllar içinde sağlanabilmiş temel kazanımların daha da olumlu evrim geçirmesine yönelik çabalar dikkate alınmıştır. Bu hedefleri amaçlayan ulusal yasalar ve özellikle İstanbul Sözleşmesi gibi uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış en temel kadın haklarında geriye dönülmemesi için yıllardır yoğun çaba harcayan tüm sivil toplum kadın kuruluşlarının her biri tercih ve takdire değer görülmüştür. Bu ortak düşünce ışığında, kadının eşit ve özgür yaşam hakkına ve kazanımlarına yönelik olumsuz yaklaşımlara karşı dirençli ve sağlam bir güç birliği yaratmak için yıllardır yoğun çaba harcayan, çok sayıda ve farklı nitelikte sivil toplum kadın kuruluşlarının oluşturduğu, EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformu’na Ödülün verilmesi uygun görülmüştür. Bu karar Lale Dikmen Türker Ödülü Seçiciler Kurulunun üyeleri, (alfabe sırasıyla) Prof. Dr. Feride Acar, Prof. Dr. Olcay İmamoğlu, Büyükelçi Sumru Noyan, gazeteci-yazar ve PEN Türkiye Başkanı Zeynep Oral ve Büyükelçi Engin Türker’in oybirliğiyle alınmıştır.

2016 Yılında kurulan Mimar Kerem Türker Vakfı, her yıl iki alanda ödül vermektedir.  Bunların biri genç yaşta yitirdiğimiz değerli mimar Kerem Türker’in, biri de Vakfın ana kurucusu, Kerem’in Annesi Lale Dikmen Türker adınadır..  Bu iki değerimizin adlarını yaşatacak iki ödül Mimari ve Sosyal alanlarda, çağdaş uygarlık düzeylerine ulaşabilme çabalarına yöneliktir.  Amaç, bu yolda yoğun farkındalık yaratabilmektir.” ifadelerine yer verildi.

Ödülün sahibi olan EŞİK: Kadın Örgütlerinin dayanışma platformudur. 320 kadın ve LGBTİ+ örgütünden oluşmakta ve 160 hak örgütü, meslek odası ve sendika tarafından desteklenmektedir. Kadın örgütleri, Nisan 2020’de gündeme gelen çocuk cinsel istismarı faillerine af girişimine karşı TCK 103 Kadın Platformu olarak yeniden bir araya geldi ve affın çıkarılmasını engelledi. Hemen ardından kadına karşı şiddetle ilgili İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin imzasının çekilmesi tartışmaları açılınca, daha kapsayıcı bir isim altında devam etmeye karar verildi. Platform, çalışmalarına 1 Ağustos 2020 tarihinden itibaren EŞİK – Eşitlik İçin Kadın Platformu adıyla devam etti. Eşit, özgür yaşama hakkına ve kazanımlara yönelik tehditlere karşı ortak mücadeleye zemin sağlayan EŞİK, bugüne kadar çocukların cinsel istismarı, İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet, nafaka gibi konularda yerel, ulusal ve uluslararası çok sayıda çalışmalar gerçekleştirdi.

Ş. Ezgi Tuncel

 

 


Bu haber 23/12/2020, Çarşamba günü yayınlandı, 854 defa görüntülendi
*