“Hasta sayılarında azalma var”

Haftalardır uygulanan akşam sokağa çıkma kısıtlaması ve hafta sonlarında uygulanan kısıtlama olumlu anlamda yanıt verdi. Çanakkale’de artan vaka sayıları bir anlamda kontrol altına alındı. Gevşemenin telefi edilemeyeceği döneme girilirken, tüm merak edilenleri ve son gelişmeleri Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy ile konuştuk. Erensoy, “2 haftadır vaka sayılarında azalma var ama gevşemeyi kaldıramayız” dedi. Aşı ile ilgili ve İngiltere’den gelen son haberleri de Güleda Erensoy gazetemize değerlendirdi.

Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy, gazetemize yağmış olduğu değerlendirmelerde, aşı konusunda, vakaların güncel durumu konusunda ve İngiltere’den gelen mutasyon haberi ile ilgili değerlendirmede bulundu.

“İngiltere’den gelen haber iyi değil”

Erensoy, “İngiltere’den gelen haber iyi bir haber değil. Hatta bu haber üzerinden, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde İngiltere’den gelen uçuşlarını durdurdular. Virüsler içerisinde bu tarz mutasyonlar görülebiliyor. Bizim için iyi olabilecek mutasyonlar olabileceği gibi bu tarz olumsuz mutasyonlarda gerçekleşiyor. Bu şu demek, virüs daha hızlı yayılıyor ama olumsuz etkilerinin şiddetleri nedir ancak izleyerek göreceğiz.

“Aşı ile ilgili olan kafa karışıklıklarını anlıyorum”

Herkeste aşı ile ilgili oluşan kafa karışıklığını anlıyorum. Bizimle şeffaf paylaşımları olmayan bir Devlet var. Bu hususta bizim güvenimizi sarsıyor. Tabip Odalarının, meslek odalarının katılımlarının olmadığı bir pandemi süreci yönetiyoruz. Kaygıları anlayabiliyorum. Bilimsel çalışmalar, yayınlanırlar. Bu yayınlar yapıldığında objektif olarak değerlendirebiliriz.

“Bizi şüpheye götürecek çalışmalara rastlamadık”

O yayınların ne kadar bilimsel ölçülere uygun olup oymadıklarını değerlendirebiliyoruz. Aşı konularında bilimsel çalışmalarda bizi tereddüte düşürecek bulgular yoktu. Birinci ve ikinci faz çalışmalarında tereddüte düşmedik. Bizler üçüncü faz çalışmaların sonuçlarını bekliyoruz. Aşı fikrinin insanlığa yararlı olduğunu biliyorum. Aşı fikrine inanıyorum. Bilimsel çalışmalara güvenirim. Bizi şüpheye götürecek çalışmalara rastlamadık.

“Bizi pandemiden kurtaracak durumu aşı olduğunu düşünüyorum”

Tüm ilaçlar için yan etkiler 0 gibi bir durumdan söz edemeyiz. Aşıya bağlı yan etkilerin bir kısmı mikrobun kendisinden kaynaklanıyor. Aşı çalışmalarında yan etkiler en düşük düzeye çekilmeye çalışıyor. Aşı fikrine güveniyorum. Bu dönemde bizi pandemiden kurtaracak durumun aşı olduğunu düşünüyorum.

“Gevşemeyi tolere edemeyiz”

Son iki haftadır kısıtlamaları olumlu yanlarını gördük. Genel olarak hasta sayılarında azalma var. Günlük vaka sayılarında düşüş gözlemliyoruz. Öyle bir noktadayız ki biraz gevşemeyi tolere edemeyeceğiz. Son iki haftadır vakaların düştüğünü gözlemliyoruz” dedi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 21/12/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 528 defa görüntülendi
*