Vatandaşlar eyleme geçti

Gökçeada’nın sevilen isimlerinden İsmail Bulmuş’u geçtiğimiz haftalarda adada yaşanan imkansızlıklar dolayısıyla, kaybetmiştik. Bulmuş, Gökçeada’da kalp krizi geçirmiş ve hava muhalefeti dolayısıyla sağlık helikopteri kalkamamıştı. Bulmuş önce Kabatepe’ye sonrasında Eceabat’a nakledilmiş ve yolda hayata gözlerini yummuştu. Vatandaşlar adada yaşanan mağduriyet sonucunda, harekete geçtiler. “Gökçeada’ya 112 helikopteri ve tam teşekküllü hastane istiyoruz” başlığı ile imza kampanyası başlatıldı. 4 bin 880 kişinin destek verdiği kampanyaya destekler çığ gibi giderek büyüyor. Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin konuyla ilgili, “ acil bir şekilde sorunu çözebilmek adına başlatılan bir imza kampanyasıdır. Çok ciddi destek gördük. 5 bine yakın imza toplantı. Ben de Gökçeada Belediye Başkanı olarak kampanyaya destek verdim” ifadelerinde bulundu.

Gökçeada’da geçtiğimiz haftalarda, adanın sevilen isimlerinden İsmail Bulmuş kalp krizi geçirmişti. Anakaraya ulaşımda yaşanan problem dolayısıyla Bulmuş hayata gözlerini kapatmıştı. Bulmuş’un hayatını kaybetmesinden sonra Gökçeada için vatandaşlar harekete geçtiler. Tepkiler söylemde kalmadı ve eyleme dönüştü.

İnternet ortamında, Change.org üzerinden vatandaşlar imza kampanyası başlattılar. Hedef 5 bin kişi denilerek başlatılan kampanyaya, 4 bin 880 kişinin destek olduğu gözlendi. Kampanyanın başlatılma amacı ise, “Gökçeada’ya 112 helikopteri ve tam teşekküllü hastane istiyoruz” oldu.

Vatandaşlar başlatılan imza kampanyası ile ulaşım sorununun çözülmesini, adada yaşanan sağlık sorunlarında acil müdahaleyi ve hastanenin kapasitesinin ve donanımının iyileştirilmesini talep ettiler.

Kampanyanın açıklama kısmında ise, “Kalp krizi vb. acil durum sağlık vakalarında şüphesiz ki zamanında müdahale kritik önem taşımaktadır.  Tam teşekküllü bir hastane ve acil durum helikopteri Gökçeada halkının imkânları dâhilinde olsaydı, İsmail Bulmuş bugün aramızdaydı.

Vicdanlı insanlar olarak sizden dileğimiz Gökçeada’ da yaşayan insanların yaşam haklarına sahip çıkmanız. Anakaradan bu kadar uzakta olan Gökçeada’ ya tam teşekküllü bir hastane ve acil durum helikopteri istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“Vatandaşların problemi benimde problemimdir”

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, “Gökçeada Belediye Başkanlığı yaptığım sürece, bütün vatandaşların sosyal, kültürel, ekonomik problemleri benimde problemimdir. En temel problemlerimizden birisi de acil vaka ile hastaneye gelen vatandaşlarımız nakli ile ilgili yaşanan problemler.

“Kampanya ciddi destek gördü”

Bu kadar önemli bir yerde, temel sorunumuz olan, hastalarımızın ivedi bir şekilde Çanakkale’ye taşınması hususunda, yaşadığımız problemleri minimalize etmek ve acil bir şekilde sorunu çözebilmek adına başlatılan bir imza kampanyasıdır. Çok ciddi destek gördük. 5 bine yakın imza toplantı. Ben de Gökçeada Belediye Başkanı olarak kampanyaya destek verdim.

“Sayın Valimiz konuya iyi yaklaşıyor ve problemi çözmek için uğraşıyor”

Yaşanan sorunları sayın Valimize ilettik. Sayın Valimiz konuya iyi yaklaşıyor ve problemi çözmek için uğraşıyor. Biz çözüm önerilerinin sistematik bir şekilde uygulanmasını istiyoruz. Bundan sonra bu tarz sorunlar yaşamak istemiyorum” dedi.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 20/12/2020, Pazar günü yayınlandı, 646 defa görüntülendi
*