TOGG u kimler yapıyor?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bildiğiniz gibi TOGG bir yerli gibi olan bir otomobil. Son gelen haberlere göre kıskanç Almanlar TOGG a bir yerlerden girmeye çalışıyorlarmış.

Hiç olacak şey değil .Büyük Türkiye sanayisi buna müsaade etmez. TOGG un her bişisini biz yapacağız .Peki kimler ile yapacağız ona bakalım.

Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Türkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu. Eylül 2019’da Kök Grubu’nun projeden çekileceği iddia edildi. Ekim 2019’da şirket merkezi Şişli, İstanbul’dan Gebze, Kocaeli’ne taşındı. Şirketin CEO’su Gürcan Karakaş, tasarımı 2019 yılı içinde tamamlanacak olan otomobilin 2022’de satışa çıkacağını açıkladı. TOGG Yerli Otomobilin SUV ve sedan modelleri 27 Aralık 2019’da yapılan bir basın toplantısında tanıtıldı.

TOGG ‘un elektrikli otomobil üretimi için Gemlik, Bursa’da ₺22 milyar maliyetle fabrika kuracağı açıklandı. Fabrika için proje bazlı devlet yardımı verileceği duyuruldu. 21 Mayıs 2020’de fabrika için ilk kazma vuruldu. Ağustos 2020’de şirketin TOGG markasıyla üretim yapmasına karar verildi.

Anadolu Grubu %19 :  Merkezi İstanbul’da bulunan, başta Türkiye olmak üzere 19 ülkede faaliyet gösteren Türk holding.

Grup, 1949 yılında tanışan Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan tarafından 1950 yılında kuruldu. Dünya ölçeğindeki saygın markalarıyla; bira, meşrubat, otomotiv ve perakende alanlarına yoğunlaşan Anadolu Grubu, son yıllarda tarım, gayrimenkul, enerji ve sağlık sektörlerine yaptığı yatırımlarla faaliyet alanını genişletti.

Grubun halka açık olan şirketlerinden Adel Kalemcilik (ADEL), Anadolu Efes (AEFES), Anadolu Isuzu (ASUZU), Coca-Cola İçecek (CCOLA), Migros (MGROS) ve Yazıcılar Holding (YAZIC) hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

BMC,%19 : 1964 yılında İzmir’de kuruldu. İlk yıllarda Austin ve Morris markalı ticari araçları üretti. 1966 yılından itibaren kamyon, kamyonet, traktör ve motor üretmeye başladı. BMC’ nin başlangıçta %74 olan yerli sermaye oranı 1989 yılında Türkiye’nin %100 yerli sermayeli tek ticari araç üreticisi konumuna yükseldi. BMC, 30 Nisan 2014’te TMSF tarafından yapılan ihalede tek katılımcı olarak teklif veren iş adamı Ethem Sancak’a ait olan “Es Mali Yatırım” tarafından 751 milyon TL ye satın almıştır. Rekabet Kurumu 21 Mayıs 2014 tarihinde internet sitesinden yaptığı açıklamayla BMC’nin Es Mali Yatırım ve Danışmanlık A.Ş.’ye devredilmesi işlemine izin verilmesinde sakınca bulunmadığını duyurdu.

BMC şu anda askeri araç ve şehir içi otobüs ve minibüs üretmekte.

Türkcell % 19 : Türkiye merkezli teknolojik iletişim operatör şirketidir. Kurucusu Mehmet Emin Karamehmet dir . Ortakları Varlık fonu % 26,02 , Çukurova holding %13,81, Alfa grup % 13,88 , Halka açık % 48, 95 .

Zorlu Holding % 19 : çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Zorlu Grubu’na ait şirketlerin tek bir merkezden idaresinin gerçekleştirilmesi, şirketler arasındaki koordinasyonun sağlanması amacıyla 1990 yılında kurulmuştur. Temelleri 1953’te Denizli’nin Babadağ ilçesinde Hacı Mehmet Zorlu tarafından atılan Zorlu Holding; tüketici elektroniği, beyaz eşya, bilgi teknolojileri, enerji, gayrimenkul, metalürji ve savunma sektörlerinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Bu arkadaşlar TOGG u üretecekler . Bekliyoruz …

Otomobil kısaltmaları geçen haftadan devam

GA – (Gage) Gösterge

GCW – (Gross Combination Weight) Yalın birleşik ağırlık

GDI – (Gasoline Direct Injection)Direkt benzin enjeksiyonlu mitsubishinin kullandığı sistemdir.

GEN – (Generator) Jeneratör

GTİ- (grand touring injection)(peugeot,golf)

GSi- (grand sport injection)(opel,rover,chevrolet,vauxhall)

GHGs – (Greenhouse gases) Sera gazları

GM – Amerikalı otomotiv devi General Motors’un kısaltmasıdır.

GND – (Ground) Zemin, toprak, şase

GPS (Global Positioning System) Uydu sinyalleri ile uygun alıcılar üzerinden coğrafi olarak nerede olduğunuzu gösteren sistem. Navigasyon uygulamalarında kullanılır.

GT – (Gran turismo) örnek: Ford GT

GTC – ( Gran turismo compact ) ( Opel Astra modeli ) (Grand Touring Car)

GVWR – (Gross Vehicle Weight Rating) Yalın taşıt ağırlığı derecelendirmesi

 

EYYYY KOVALAKUS

Sen bisiklete bin Togg u bekleme.

Bir bisiklet üreticisi ile yakın zamanda ortaklık kuran otomobil şirketi Mercedes-Benz, NPlus Bikes ile birlikte sınırlı sayıda üretilen Mercedes EQ eBike’ın tanıtımını yaptı. Bu üst düzey elektrikli bisiklet, sürücünün torkunu veya güç girişini algılayarak, onu elektrikli motor desteği ile sorunsuz bir şekilde eşleştiren pedal asist teknolojisini kullanıyor. Güç ünitesi ve bataryayı bisikletin ortasına monte edilmesi sayesinde, Mid Drive Torque Sensing güç ünitesi, sınıfının lideri 17 kg olan toplam bisiklet ağırlığı ile 50/50 ağırlık dağılımını sağlayabiliyor. 32 km/s azami hız ve 100 km’ye kadar bir kullanım menziline sahip

GÜLMECE

Çok kalabalık bir belediye otobüsünde yolculuk eden Temel in ayağına iri yarı bir adam basar.

Nasırı acıyan Temel adamın yanına yaklaşır ve sorar :

Ula uşak sen nerelisun ?

Adam Temele bakar , nereli olduğunu söyler ve sonrada sorar :

“ niye sordun  ? “

“ hiç der “ Temel “ bu cins ayular hanci memlecette yetişir tiye merak ettum daaa “


Bu haber 20/12/2020, Pazar günü yayınlandı, 845 defa görüntülendi
*