ÇOMÜ, fuardan 9 madalya ile döndü

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÇOMÜ, IFIA Buluş Fuarından,  1 büyük (grand) ödül, 2 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya olmak üzere 9 madalya ve 2 katılım sertifikası ile döndü.

Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA) destekleri ile düzenlenen 27 Ülkeden 694 buluşun sergilendiği OFEED 2020 Afrika İnovasyon Haftası Uluslararası Fuarı’na portföyündeki 10 patent ile katılan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), uluslararası jüri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu; 1 büyük (grand) ödül, 2 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya olmak üzere 9 madalya ve 2 katılım sertifikası almaya hak kazandı.

Doğal Dezenfektan Solüsyon (Naturdisinfect) buluşuyla, Doç. Dr. Nükhet Nilüfer  Demirel  Zorba ve Dr. Öğr. Üyesi Dilvin İpek, Büyük Ödül (Grand Prize) sahibi olurken altın madalya almaya hak kazandı. Venöz Grefti Korumaya Yönelik Uygulama İçin Geliştirilmiş Bir Çözüm (İlaç-Salınımlı Damar Grefti) buluşu ile Dr. Öğr. Üyesi Ercan Akşit ve Dr. Öğr. Üyesi Başak Büyük ise altın madalya, Termografik Tabanlı Tarama, Tespit Ve Uzaklaştırma Sistemi buluşu ile Prof. Dr. Habib Kocabıyık, Doç. Dr. Arda Aydın ve Doç. Dr. Anıl Çay , Hassas Aterom Plağının Tedavisi İçin Balon Ve Stentin Endoteliyal Otogreft İle Kaplanması (Endotel-Otogreft Nakli) buluşu ile Dr. Öğr. Üyesi Ercan Akşit ve Dr. Öğr. Üyesi Başak Büyük, Enzimler İle Fermente Edilen Sıvı Yumurta Akı İle Beze Üretim Yöntemi buluşu ile Prof. Dr. Cengiz Caner ve Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Yüceer , Ven Kapakçık Yıkama Kateteri buluşu ile Dr. Öğr. Üyesi Sonay Oğuz gümüş madalya; Binalar İçin Çam Kabuğundan, Bor Ve Perlit Katkılı Sandviç Formunda Bal Peteği Özlü Isı Ve Ses Yalıtım Malzemesi buluşuyla Dr. Öğr. Üyesi Fatih Tuncay Efe, Kurutulmuş Buğday Unu Ve Stabilize Tahıl Yan Ürünleri Üretimi İçin Geliştirilmiş İnfrared Destekli Ribbon Mikser buluşu ile Prof. Dr. Necati Barış Tuncel, Prof. Dr. Habib Kocabıyık ve Fatma Korkmaz, bronz madalya; Kapanır Uçlu, Yıkanabilir Lümenli Cilt Altı Kalıcı Hemodiyaliz Kateteri ve İç İçe Hareketli Aspirasyon Kateteri buluşlarıyla Dr. Öğr. Üyesi Sonay Oğuz, katılım sertifikası almaya hak kazandı.

Ş. Ezgi Tuncel

 


Bu haber 19/12/2020, Cumartesi günü yayınlandı, 332 defa görüntülendi
*