Bozcaada’da Meclisin aldığı karar hukuka aykırı bulundu

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye’nin tatil cenneti Bozcaada’da yerel yönetim krizi 2019’da derinleşmişti. Geçtiğimiz yıl Bozcaada Belediye Meclisi’nden, adada kaçak olup olmadığının araştırılması süren yapılara alkol ruhsatı verilmiş, CHP’li Belediye Meclis üyeleri bu süreçten sonra CHP’li Belediyeye dava açmıştı. CHP’li İlçe Başkanı bu konulardan ötürü istifa etmişti. CHP’li belediye meclis üyelerinin CHP’li belediyeye karşı açtıkları dava sonuçlandı.

Türkiye’de tatil denince akla ilk gelen yerlerden olan adeta cenneti andıran Bozcaada’da yerel yönetim krizi yaşanmıştı. Bozcaada Tuzburnu mevkiinde kaçak olup olmadığı daha hukuk aşamasında olan yapı ve yapılar için alkol ruhsatı verilip verilmemesi Belediye meclisinde oylanmış, Belediye Başkanının çekimser oy kullandığı mecliste hukuki işlemleri süren yapılara içki ruhsatı verilmişti.

CHP’li İlçe Başkanı istifa etti

Yaşanan bu hadiseden sonra CHP Bozcaada İlçe Başkanı Hüseyin Durmuş, ilçe başkanlığından istifa etmişti. Tüm bu süreç karşısında CHP Çanakkale İl Başkanlığı da sessiz kalmıştı.

CHP’li üyeler CHP’li Belediyeye dava açtı

Alkol ruhsatı verilmesi kararından sonra, CHP’li Belediye Meclis Üyesi İbrahim Günel, CHP Bozcaada İlçe Başkan Yardımcısı Zuhal Alparslan ve Bozcaada Forum Katılımcısı Fırat Tunabay tarafından, Bozcaada Belediye Başkanlığı’na dava açılmış ve o dönem gazetemizde “CHP’li meclis üyelerinden CHP’li belediyeye dava haberi” ile konuyu gündeme getirmiştik.

Merak edilen dava sonuçlandı

Görülen dava Bozcaada Belediyesi aleyhinde sonuçlanırken, mahkeme Bozcaada Belediye Meclisi’nin  almış olduğu kararı hukuka uygun bulmadı. Mahkeme, söz konusu işletmenin alkollü bölgeler arasında bulunmadığını ve o bölgede alkol satılamayacağı kararına vardı.

Mahkemenin gerekçeli kararında, “Eğlence yerlerini kentin belirli yerlerine toplama yetki ve imtiyazı bulunan davalı idarece, mevzuatta öngörülen, içkili yerlerin “İçkili yer bölgesi” dışında açılamayacağı ancak sınırları belirlenmiş bir alanın içkili yer bölgesi olarak tespit edilebileceği ve tespit edilen bu bölge içerisinde içkili yerlerin açılabileceği, noktasal bir yerin veya bağımsız bir bölümün içkili yer bölgesi olarak ilan edilemeyeceği hükümlerine aykırı olarak, noktasal bir şekilde dava konusu bulunan taşınmazda işletmenin, içkili yerler krokisine alınmasına ilişkin tesis edilen dava konusu meclis kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 18/12/2020, Cuma günü yayınlandı, 415 defa görüntülendi
*