Başkan Özcan; “Kimse 500 TL bize yeter diyemez”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye’de koronavirüs sürecinde, en çok mağdur olan kesimin başında hiç şüphesiz esnaflar geliyor. Birinci kapanma döneminden sonra, ikinci kapanma dönemine giren esnaflar, kredi ödemeleri, borçlar, kiralar derken, hiç görmedikleri kadar zor bir dönem yaşıyorlar. Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan ile esnafın son durumunu ve destekleri konuştuk. Özcan, samimi bir şekilde yapmış olduğu değerlendirmede, “Önceliğimiz ödemelerimizin 2021 yılının sonuna kadar ötelenmesidir. Kimse 500 TL destek bize yetebilir diyemez” ifadelerinde bulundu.

Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan ile gündeme ilişkin bir değerlendirme yaptık. Esnafın son durumu ve son zamanlarda yapılan destekler ile ilgili konulara değinen Başkan Özcan, esnafın önceliğini ve beklentilerini sıraladı.

“Esnafa üç ay boyunca biner TL hibe verileceği açıklandı”

Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, “Pandemi sürecinde dokuzuncu aya girdik. Yaklaşık 3-4 gün önce, sayın Cumhurbaşkanı kabine toplantısından sonra, esnafla ilgili bir iki konuda müjde açıklamaları yaptı. İş yeri kapanan, aynı zamanda, günlük ve aylık geliri düşen, sıkıntıda olan esnaflara üç ay boyunca her ay biner TL, nakit hibe desteği verileceği ifade edildi.

“Basit usuldeki tanım şu;”

Basit usuldeki tanım şu; Yıllık geliri 8 Bin TL’den muaf, esnaf ve sanatkarın, bilanço usulü defter tutmaya yetecek kadar geliri olmayan kesimi kapsayan demektir. Bu, meslek guruplarından örnek verecek olursak, kahvehanelerden, küçük lokantalardan ve pazarcı esnaflarından bu guruba dahil olanlar var.

“4 bin 800-5 bin 200 aralığında basit usul mükellefi var”

Şu an itibariyle 22 bin 900 esnaf ve sanatkar, il genelinde üyemiz var. Orana vurduğunuz zaman 4 bin 800 ile 5 bin 200 aralığında, basit usul mükellefi var. Bunlar her yıl değişiklik göstermektedir. Bu kira yardımı konusunun içeriğini merakla bekliyoruz. Belirlenen meslek gruplarına bin TL yardım tamam. Kira yardımı sanki basit usul olarak ayrılacak mı? İçerik bize net bir şekilde bakanlıklardan iletilmedi. Net bir şey söyleyemiyoruz.

“Biz bu kredilerin bu şartlarda ödenmesini mümkün görmüyoruz”

Kredi destekleri verildi. Bu kredi desteğinin süresi 6 aylıktı. 6 ay sonra ödeme günü geldi. Üçer aylık dilimde, vergi, bağ-kur primleri ötelendi. Bunlarında ödeme süresi geldi. Kasım ayı sonunda, ötelenenlerin günü geldi. Biz bu kredilerin, bu şartlarda, bu iş hacmine göre, ödenmesinin mümkün olmadığını savunuyoruz.

“2021’in sonuna kadar öteleme istiyoruz”

Ama aylık, ama genel destek ihtiyacımızın olduğunu belirttik. Hele son durumda, işletmeler tekrar kapanma aşamasında, herkesin eli kolu bağlı kaldı. En azından pandemi sürecinde, esnaf ve sanatkarın en çok etkilenen kesim olduğunun devletimiz tarafından kabul edilip, bir adım atılması bize geleceğe dönük umut veriyor. Hibe imkanlarının arttırılabilmesini bekliyoruz. Biz yıl sonuna kadar 2021’in sonuna kadar, kesinlikle zorunlu ödemelerimizin ötelenmesini istiyoruz. Kredilerde dahil olmak üzere.

“Kimse 500 TL destek bize yetebilir diyemez”

Kimse bin TL, 500 TL bize yetebilir diyemez.  Demircioğlu’nda, Değirmenlik Sokak’ta, 3 bin TL kirası olanda 23 bin TL kirası olanda var. Bu destekler bize yeter demek mümkün değil.

“2021’in sonuna uzatılması, esnafa nefes aldırır”

Bize açıklayıcı bir genelge geldiği gibi biz bunu esnafa duyuracağız. Şu süreçte olmazsa olmaz bizim bir beklentimiz var. Kasım ayında ve Aralık ayında ödeme süresi gelen ödemelerimizin, samimi olarak, cidden, en az 2021 yılının sonuna uzatılması, esnafa nefes aldırır. Açık ve net bir şekilde bizim öncelikli beklentimiz budur” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 18/12/2020, Cuma günü yayınlandı, 352 defa görüntülendi
*