“Aydınlık yarınları engelleme telaşı”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi, Başkan Yasin Hacımusalar imzasıyla bir basın açıklaması yayınlayarak Sakarya üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu tarafından Akit TV’nin canlı yayınında yapılan açıklamayla ilgili hukuki girişimlerde bulunacaklarını ve Sofuoğlu’nu en ağır biçimde kınadıklarını bildirdi.

Basın açıklaması ise şu şekilde; “Üniversitelerimiz son dönemlerde birçok sorun yaşamaktadır. Bu sorunlardan biri akademisyenlerin bir kısmının son derece liyakatsiz ve yetersiz olmasıdır. Dolayısıyla üniversiteler, ürettikleri ve toplumla paylaştıkları insan, doğa ve toplum yararına bilgilerle değil skandallarla gündeme gelmektedir. Sakarya üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu yetersizliği de aşarak hadsiz bir biçimde Akit TV’nin canlı yayınında üniversiteler için “Üniversiteler neredeyse fuhuş evleri” diyerek tüm üniversiteleri ve üniversite camiasını aşağılamıştır. Kendisi de akademik unvan taşıyan ve kesinlikle hak etmediğini düşündüğümüz adı geçen şahsı en ağır biçimde kınıyoruz.

Üniversitelerin hedef alınmasının nedeni özgürlük düşünden duyulan korku, aydınlık yarınları engelleme telaşıdır. Şimdi bize düşen hep birlikte bu karanlığa karşı durmak ve üniversiteleri savunmaktır. Konuya ilişkin hukuki girişimlerde bulunacağımızın ve hesap soracağımızın bilinmesini isteriz. Üniversitedeki çürümeye karşı mücadelemiz, insan toplum ve doğa yararına üniversiteye ulaşıncaya kadar sürecektir.”

Ş. Ezgi Tuncel

 


Bu haber 18/12/2020, Cuma günü yayınlandı, 454 defa görüntülendi
*