Çanakkale yatırımları Meclis’te alkışlarla karşılandı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

AK Parti Çanakkale Milletvekilli Jülide İskenderoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerinde söz aldığı TBMM kürsüsünde, 18 yıllık AK Parti iktidarı döneminde ülkeye ve Çanakkale’ye yapılanları anlattı. İskenderoğlu’nun konuşması sık sık alkışlarla kesildi.

 “Laf üstüne laf değil; taş üstüne taş koyma derdindeyiz.”

Türkiye’nin bu dönemde havayoluna da büyük yatırım yaptığını hatırlatan Jülide İskenderoğlu, “Hava yolunu halkın yolu yaptık. 2002 yılında uçuşa açık havaalanı sayımız 26 iken, 2019 yılı sonu itibarıyla 56’ya yükseldi. Önümüzdeki dönemde de 63 olacak. Bu sayede uçak ambulanslarımız, ambulans helikopterlerimiz Türkiye’nin her yerine gidip hizmet verebiliyor. Yaşadığımız bir örneği sizlerle paylaşmak istiyorum, değerli vekillerim. 23 Kasım’da ağır bir kalp rahatsızlığından dolayı Gökçeada Devlet Hastanesine gelen bir hemşehrimiz acil nakil için başvurdu. Hastamız 17.01’de ambulans helikopterimizle alındı, 17.28’de Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanemize geldi ve şükürler olsun ki kurtarıldı. Bu vesileyle, gerek Çanakkale’mizde gerek ülkemizin dört bir yanında fedakârca görev yapan tüm sağlık çalışanlarına minnetlerimi sunuyorum. İnsansız hava araçlarımızın sayısı 45 bine yükseldi. Marmaray’ı, Avrasya Tüneli’ni, dünyanın en büyük havaalanını inşa ettik. Biz laf üstüne laf koymanın değil, taş üstüne taş koymanın derdindeyiz.” dedi.

“Çanakkale köprüsü Eyfel kulesini geçti.”

Çanakkale’ye yapılan ulaşım ve diğer altyapı yatırımlarını da sıralayan İskenderoğlu, şunları söyledi:  “1915 Çanakkale Köprümüzle birlikte yeni bir başarı hikâyesi yazıyoruz. Çanakkale özel bir yer, burada 81 il vekilinin kendini bulduğu, aslında Cumhuriyet’in ön sözünün yazıldığı bu özel topraklarda, yakışırsa bu köprü; 1915 Çanakkale Köprüsü en güzel Çanakkale’ye yakışır, diyoruz. Çanakkale Köprüsü, renklerin, figürlerin, simgelerin köprüsü tüm özellikleriyle. Kırmızı beyaz al bayrağımızın renkleriyle süslüyoruz boğazımızın gerdanını. Köprümüzün her detayında Çanakkale ruhu var, istiklalimiz var, istikbalimiz var, tarihimiz var, vizyonumuz var. Köprümüzün 2 ayak aralığı 2023 metre, Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılını temsil ediyor. Köprümüzün ayak uzunluğu 318 metre, 1918 Mart ayını temsil ediyor. Övünmek gibi olmasın ama Paris’in simgesi 300 metrelik Eyfel Kulesi’ni geçtik bile. Gemiyle yaklaşık otuz beş dakika süren yolculuğumuz inşallah altı dakikaya düşecek. Köprümüzün bölgemize, tarım, turizm ve sanayimize büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz. İnşallah, tüm vekillerimizi, tüm vatandaşlarımızı 18 Mart 2022 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde açılışına da bekliyoruz. Yine, içinde 91 fabrikayı barındıracak ve binlerce istihdama yol açacak Ezine Gıda OSB’miz hızla ilerliyor.

Bu tarihî destanlar şehrinde “Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde biz, devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmaya devam edeceğiz.”. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesinin hazırlanmasında ve ülke sathında hizmetlerin yürütülmesindeki emeklerinden dolayı Sayın Bakan’ımız Adil Karaismailoğlu’na ve önceki dönemlerdeki bakanlarımıza ve bürokratlarımıza teşekkür etmek istiyorum. 2021 yılı bütçemiz ülkemize ve Çanakkale’mize hayırlar getirsin.” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

 


Bu haber 17/12/2020, Perşembe günü yayınlandı, 283 defa görüntülendi
*