Belediye tarafından su seferberliği başlatıldı

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Atikhisar barajının kuraklık riski ile karşı karşıya olması ve beklenen yağışlarında bir türlü gelmemesi dolayısıyla, Çanakkale Belediyesi tarafından adeta seferberlik başlatıldı. Önce su tedbirleri alındı, sonrasında ise şehrin dört bir yanı farkındalık oluşturması açısından afişlerle donatıldı.

Atikhisar Barajı, bilindiği üzere Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı. Çanakkale için hayati bir değere sahip olan Atikhisar Barajı, içinde bulunduğumuz günlerde kuraklık tehdidi ile karşı karşıya. Barajın doluluk oranı ciddi şekilde düşerken, umut oluşturacak yağışlarda sadece 3 gün sürdü. O üç günlük yağışın ardından yine yağışlardan uzaklaştık. Hava bulutlu olmasına karşın, Çanakkale’ye bir türlü yağış düşmemeye devam ediyor.

Belediye tarafından konuyla ilgili önce su tedbirleri alındı. Sonrasında ise şehir baştan aşağıya afişlerle donatıldı ve farkındalık oluşturma çalışmaları yürütülüyor.

Konuyla ilgili belediyeden yapılan bilgilendirmede, “Atikhisar Barajı’ndaki doluluk oranına dikkat çekilen ve su tasarrufunun önemine vurgu yapılan afişler kentin çeşitli noktalarındaki raket ve billboardlara asılarak, kentlilere su tasarrufu yapmaları için çağrıda bulunuldu.

Son yıllarda ormanlarımızda meydana gelen büyük tahribatlar ve yoğun kirliliğe neden olan enerji yatırımlarının ortaya çıkardığı küresel ısınmanın sonuçlarından biri olan kuraklık tehdidine karşı, kentimizin susuz kalmaması için haydi Çanakkale hep birlikte Atikhisar için tasarruf ederek suyumuza sahip çıkalım” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 17/12/2020, Perşembe günü yayınlandı, 250 defa görüntülendi
*