Marjinallerin yılbaşı ritüeli

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yılbaşına sayılı gün kaldı. Alıştığımız bir yılbaşı kutlaması yapamayacağımız aşikar. Ama bu durum çoğu insan tarafından memnuniyet ile karşılandı. Sıra dışı olanda bu zaten…

Yılbaşının ertesinde basılan parti haberlerini şimdiden tahmin etmek zor değil ancak bir kesim de var ki yorumlarıyla beni hem şaşırtıyor hem hislerime tercüman oluyor. Yılbaşındaki kısıtlamadan son derece memnunlar. Üstelik öyle “gavur geleneği bunlar” diyen dindar kesime falan da mensup değiller. Her yıl bir zorunlulukmuşçasına gün ağarana kadar içip eğlenen, bazen arkadaşlarıyla entelektüel konuları masaya yatırıp içen ama yeni yıla girişi bir biçimde kutlayan insanlar. Bu yıl kutlayamamayı zerre umursamıyor aksine şimdiden evde yapacakları günlük işlerini planlıyorlar.

Aslına bakacak olursanız ben de yukarıda bahsettiğim insanlardan farklı değilim. Zaten doğum günü dışındaki tüm özel günleri, ister istemez, kapitalist sistemin bir dayatması olarak görüyorum. Sistemin insanlara tüketin, tüketin, tüketin çağrılarını en rahat ve yoğun biçimde dillendirdiği zamanlar bunlar. Yine de üç beş dost toplanıp her geçen yıl daha kötüye giden yıldan kurtulmanın sevincini yaşamıyor değildik. Ama bu sene o da olamayacak.

Peki bunca kaybın bunca ekonomik problemin ardından sorun mu, felaket dolu bir 2020’yi ardımızda bırakıp umutsuzlukla baktığımız 2021’e giriyor olmayı kutlayamamak? Bence asla değil. Hatta hiç yaşanmamışçasına, hiç olmamışçasına görmezden gelmeyi tercih ederim.

“Aaaaa 2021’de miyiz? Ne ara 2021 oldu yaa, hiç fark etmemişim” demeyi.

 

 


Bu haber 16/12/2020, Çarşamba günü yayınlandı, 180 defa görüntülendi
*