“Çocuklar konuşacak, susmayacak”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Uluslararası Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) bugün adliye önünde bir basın açıklamasında bulundu.

Basın açıklamalarını adliye önünde az kişi ile yapma kararı alarak, salgın sürecinde kimseyi riske atmak istemediklerini belirten UCİM Çanakkale Temsilcisi Şehpal Ovalı, mahkemenin an ve an ilerleyişi hakkında orada olan üyeleri ve avukatları aracığıyla takipte olacaklarını söyledi.

Ovalı tarafından okunan basın açıklaması ise şu şekilde; “Saygıdeğer basın mensupları,

Saadet öğretmen Çocuk İstismarı Mücadele Derneği olarak Türkiye çapında tüm çocuklar için seferber olduk. Bugün Çanakkale’de görülecek olan bu dava yedi yıl önce en güvendikleri, ailecek görüştükleri, aile dostu dedikleri kişi tarafından, istismara uğramış iki kardeşin yıllar sonra içlerinde yaşadıkları tramva sonrası açığa çıkan patlama ile ortaya çıkmıştır.

Psikolog ve pedagoglar eşliğinde alınan ifadelerde çocukların yıllardır içlerinde yaşadıkları bu acıyı sakladıkları, baskıladıkları anlaşılmıştır. Bu yüzdendir ki çocuklarımızın konuşması çok önemlidir. Çocuklar susar, çocuklar konuşmaz demeyeceğiz, çocuklar konuşacak, susmayacak. Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bütün çocuklar kendilerine yapılan yanlışlara dur diyecek. Yıllar sonra bile olsa yapılan yanlışa dur diyen bu çocukların sonuna kadar yanlarında olacağız.

Yaşanan istismar olayları her geçen gün artmaktadır. Yurt gündemine düşen İstanbul ve Batman illerindeki ve diğer takip ettiğimiz illerdeki davaları, yakından takip etmekteyiz. Bu olayları olmamasını dilerken her gün başka bir olay karşımıza çıkmakta. Ama bitecek. Bizim gibi insanlar olduğu sürece, sizler gibi duyarlı insanlar olduğu sürece, bu insan müsveddelerinin kökü kuruyacak.

Bu çocuklar kendilerine yapılana dur dedi ve bizden yardım istedi. Biz uçum olarak, şahsın en ağır cezayı alması, çocukların bundan sonraki hayatlarını daha güvenli yaşamaları için mücadelelerinde destek olacağız. Sanık şu an tutuksuz yargılanmaktadır. Ülkemizin ve tüm dünyanın yaşadığı salgın sürecinde basın açıklamamızı adliye önünde az kişi ile yapma kararı alarak salgın sürecinde kimseyi riske sokmak istemedik. Mahkemenin an ve an ilerleyişi hakkında orada olan üyelerimiz ve avukatlarımız tarafından takipte olacağız.

Bu mücadele ülkemizin her yerinde tüm çocukları koruyana kadar devam edecek. Onlara daha güzel bir gelecek verebilmek için uçum hep yanlarında olacak. Çocuklarımızın ve ailelerinin yaşanılan bu süreçlerde desteğimize ihtiyacı olduğunu hatırlıyor ve herkesin mücadelemizde yar almaya ve destek vermeye davet ediyoruz.”

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 16/12/2020, Çarşamba günü yayınlandı, 290 defa görüntülendi
*