CHP: “Kaynak ihtiyacı sağlanmalıdır” AK Parti: “Yarım yamalak, plansız, acemice”

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İl Genel Meclisi’nde, Kasım ayı meclis toplantılarında, 2021 yılı için hazırlanan bütçe oylamaya sunulmuş CHP’li üyelerin oy çokluğu ile bütçe kabul edilmişti. 2021 yılı için köylere ve ilçelere yapılacak olan yatırımları kapsayan bütçe Vali İlhami Aktaş tarafından onaylanmamıştı. O bütçe ile ilgili tartışmalar hala daha devam ediyor. İl Genel Meclisi’nin CHP’li ve AK Partili Grup Başkanvekilleri birbiri ardına açıklamalarda bulundular. CHP, asıl adaletsizlik, İl Özel İdarelerin bütçelerindedir derken, AK Parti ise hazırlanan bütçeyi acemice, plansız ve yarım yamalak buldu.

İl Genel Meclisi’nce oylanan 2021 yılı yatırım bütçesi, aradan günler geçmesine rağmen tartışılmaya ve Çanakkale’nin gündemini oluşturmaya devam ediyor. Bütçe ile ilgili CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan ve AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz, basın açıklamasında bulundular.

“Özel İdarenin bütçesi 145 Milyon 950 TL’dir”

İl Genel Meclisi CHP Grubu adına, CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan, “İl Özel İdaresinin 2021 mali yılında 145 milyon 950 TL bütçesi mevcuttur. 2020 yılı içinde tespit edilen ihtiyaç ve talepler doğrultusunda, İdare tarafından hazırlanan mevcut performans programına “eklenmek üzere” köylerimizde artı değerler kazandırmak adına hazırlanmış olan Plan ve Bütçe komisyonumuzun raporu Cumhuriyet Halk Partisi grubunun kabul ve diğer grupların red oyu ile meclisimizden geçmiştir.

“Özel İdare bütçeleri adaletsizlik örneğidir”

İdarenin hazırlamış olduğu performans programına “ek” katkılarda bulunmak, kırsal bölgelerimizin ihtiyaç ve taleplerinin karşılanması için çalışmak her meclis üyesinin görevidir. Bu ihtiyaçların karşılanması önüne bürokratik engeller koymak, idareyi tahakküm altına almak hangi demokrasiyle, hangi kamu hizmet anlayışıyla açıklanabilir? Hatırlatırız ki bütçenin siyaseti olmaz, siyasetin bütçesi olur. Mevcut siyasi iktidarın reva gördüğü İl Özel İdaresi bütçeleri ise adaletsizliğin en büyük örneklerinden biridir.

“Su kanal hizmetlerinin ihtiyacı 31 Milyon 800 Bin TL”

İl Özel İdarenin Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğünün 2021 mali yılındaki ihtiyacı 31 Milyon 800 Bin TL olmasına rağmen, İdarenin hazırladığı teklifte ancak 4 Milyon 225 Bin TL ayrılabilmiş olup bu kalem meclisimizin kararıyla 4 Milyon 990 Bin TL’ye yükseltilmiştir.

“Kaynak ihtiyacı sağlanmalıdır”

Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün ihtiyacı 90 Milyon 774 Bin TL iken, idarenin teklifi 12 Milyon 939 Bin TL olmuş, İl Encümeni tarafından hedef 17 Milyon 379 Bin 500 TL olarak belirlenmiş, meclisimiz bu teklifi 17 milyon 559 Bin 500 TL olarak artırmıştır. İdari birimlerimizin kamu hizmetlerini daha etkin ve etkili olarak yürütebilmesi için birimlerimizin kaynak ihtiyacı sağlanmalıdır. 2021 mali yılında köylere yapılmak istenen yolları, su depolarını, çocuk parklarını çok görenler, ne alınacak gemi sayısı ne de borç miktarıyla ilgili resmi belge bulunmaksızın bir borca İl Özel İdaresi tarafından gözü kapalı kefil olma ısrarını nasıl izah edecek?” ifadelerini kullandı.

“CHP grubuna ekonomi danışmanından destek almalarını önerirdik”

İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz ise bütçe ile ilgili yapmış olduğu değerlendirmede, “İlçelerimizin gelişmişlik endeksi, kırsal nüfus sayısı, köy sayısı gibi önemli kıstasları tamamen göz ardı ederek, performans programı diye sunulan metin, karalamadan başka bir şey değildir. Böylesine bir rapor hazırlayacaklarını bilseydik, çalışmayı yapmadan önce CHP Grubu’na bir ekonomi danışmanından destek almalarını önerirdik.

“Programın kabul göreceğini düşünmek abesle iştigaldir”

İlgili müdürlüklerimizin görüşleri alınmadan, geçmiş yılların bütçeleri incelenmeden, hiçbir bilimsel ve sosyolojik veriye dayanmayan sözüm ona Performans Programı’nın kabul göreceğini düşünmek abesle iştigaldir.

“Siyasi zemine çekme çabası içindeler”

Görüyoruz ki sanayi ve turizmin yanı sıra tarımda da marka olan Çanakkale’mizin kırsalına yönelik hizmetleri içeren bütçe çalışmasını politize ederek, siyasi zemine çekme çabası içindeler. Çanakkale’mize hizmet etmek anlayışı ile alakası olmayanların hazırladığı bu performans programı, köylerimizin asıl ihtiyaç ve sorunlarını çözmek için değil, bilakis tamamen kendi ucuz siyasi emellerine hizmet etmeyi hedeflemiştir. Kentimizin son aylarda yaşamış olduğu su sıkıntısına rağmen, sulama tesislerinin bakım ve onarımı için öngörülen miktarın 750 bin TL’den yüzde 90 kesinti yapılarak, 75 bin TL’ye düşürülmesi de bunun en açık kanıtlarından biridir.

“Yarım yamalak, plansız, acemice”

CHP’li İl Genel Meclis Üyelerinin yarım yamalak, plansız ve acemice hazırlanan bütçe sebebiyle ilçelerimizde, köylerimizde yapılamayan, yarım kalan işlerden dolayı devletimizin itibarıyla oynamaya çalıştıkları açıkça ortadadır” açıklamalarında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 16/12/2020, Çarşamba günü yayınlandı, 307 defa görüntülendi
*