YAĞMUR DUASI

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

TİGEM de çalışırken yaşadığımız bir olaydan bahsedeceğiz. İzmir yolu kenarında Yonca ekilişimiz var. Yonca, çok yıllık bir bitki olup uzun ömürlüdür. Her yıl yedi kere biçeriz, Kökleri 2,5 metre derinlere iner. Haliyle su ihtiyacı fazladır.Çanakkale’de, o yıllarda yıllık yağış ortalaması metrekareye 400 kilogramdır. Keza günümüzde de,aşağı yukarı aynıdır. Bizim Yoncamızın, her biçimden sonra sulanması gerekir.Bu sulama da öyle, Belediye Hizmeti gibi yerleri ıslatmak şeklinde değildir. Su ihtiyacı metrekareye 90 kilogramdır. Dışarıda yağmur yağıyor. Çiftlikte Pulviyometre var.Yani yağış ölçer. O gün, yağan yağmur metrekareye 1,5 kg. düşmüş. Evet.Bir buçuk kilogram. Haliyle biz sulamaya devam ediyoruz.Vayyy.Devlet işi böyle işte.İsraf.Yağmur yağarken Yonca suluyorlar.O zaman sosyal medya çılgınlığı.Klavye kahramanlığı yoktu.Köyde kentte konuşulurdu.Geçen Cuma günü,hutbeden sonra Yağmur duası yapıldı.Din ve Diyanet muhalifi mahfiller, “Vayy!Yağmur yağarken,Yağmur duası yapılıyor”.Bir de akıl veriyorlar.Yağmur,Tabanda ısınan suyun göğe yükselmesi.Orada soğuk tabakasına çarparak, Bulut oluşması,sonra da Yağmur haline dönüşmesidir.Yani diyorlar ki,boşuna dua etmeyin.Haşa,.Bu işin Allah ile,Dua ile ilgisi yok.Bakınız.Bu köşede defalarca.Diyanet işleri başkanlığının yanlış işlerini eleştirdik.Yine olsa yine eleştiririz.

                        TALİMAT ANKARA’DAN

Cuma hutbeleri, merkezde, yani Ankara’da hazırlanır. Türkiye’de de tek tip olarak okunur. Yağmur duası da, diyanetin bir karardır. Bu ,memur amir ilişkisi içinde yapılması mecburidir.Yok efendim.Yağmur yağıyor.Dua etmeyelim denilmez.Dua talimatı hazırlanırken,yağmur yağacağını nereden bileceksiniz ki?         Hadi duadan vazgeçtik diyelim.Öncelikle yağan yağmur,barajları mı doldurdu?.Seller mi aktı.İçimizde bulunan garip gurebanın,içi temiz saf insanların Allaha  dua ederek yağmur istemeleri  nerenize battı?Fazla yağmasının ne zararı var?.Bakınız işte. Yağmur Duasının faydasını gördünüz. Yağmur hala yağıyor. Birilerini kötülemek için,duaya da el attınız.Yağmur duasını eleştirenleri görünce,yıllar önceye döndük.Yağmur yağarken Yonca sulamayı eleştirenler,iki damla yağmur yağarken ,dua edenleri eleştiriyorlar.Demek ki,25 yılda,bir adım ileri gitmemişler.Allah ıslah eylesin.Tabidir ki, Allah(c.c)akıl vermiş.Ormanları keser.,yeşili korumazsanız,Dua etmek zorunda kalırsınız.Dua fayda eder mi  diyenlere diyoruz ki,Ol deyince olduran,şol gökleri dolduran,izni olmadan yaprağın bile kımıldamayacağı o güce inanıyoruz.Ve dua ediyoruz.Yarabbi.Bizleri ,kuraklıkla,yoklukla,afetlerle,salgınlarla imtihan etme.Türk milletini,Ümmeti Muhammedi,bütün insanlığı koru.Senin her şeye gücün yeter.

                          AZICIK UCUNDAN

O yıl kuraklık köy halkının belini bükmüş; ahali her gün yağmur duasına çıkıyormuş, ama bir türlü yağmur yağmıyormuş. Kahvehanede oturmuş, hoca ile birlikte yağmur duasına gidenleri seyreden Bektaşî onları çağırmış: – Ey ahali, buraya gelin!.. Ben size yağmur yağdıracağım!.. Köylüler de hoca ile birlikte Bektaşî’nin etrafında toplanmışlar. Bektaşî tekrar seslemiş: – Bana bir kova su bulun!.. Hemen bir kova su bulup getirmişler. Sırtından çıkardığı hırkasını kovanın içine atıp bir güzel yıkayan Bektaşî, kurması için söğüt ağacının dalına asmış. Tam o sırada şimşekler çakmış, gök gürlemiş, ardından da şakır, şakır yağmur yağmaya başlamış. Şaşıran köylüler, Bektaşî’nin ermiş olduğuna inanıp, elini öpmek için yarışa girmişler. Bektaşî de bundan rahatsız olup demiş ki:
– Durun yahu!.. Ne yapıyorsunuz? Benim ermiş olduğum filan yok!..
Köylüler hep bir ağızdan seslenmişler: – Efendi hazretleri siz gerçekten ermişsiniz. Siz ermiş olmasaydınız yağmur yağar mıydı?
– Yahu kardeşim, benim ermiş olduğum filan yok. Sadece hırkamı yıkayıp kurusun diye söğüt dalına astım. Köylüler hep bir ağızdan sormuş: – Peki, o zaman yağmuru nasıl yağdırdın? Bektaşî cevap vermiş: – Bugünlerde yukarıdaki ile aram bozuk. Bana kızdığını bildiğim için, hırkamı yıkayıp kurusun diye söğüt dalına astım. O da kurumasın diye yağmur yağdırdı. Sağlıcakla kalınız.


Bu haber 15/12/2020, Salı günü yayınlandı, 592 defa görüntülendi
*