SGK borçları için başvurular devam ediyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hilmi Ercan, 7256 sayılı yapılandırma kanunu hakkında önemli bir basın açıklamasında bulundu.

SGK İl Müdürü Hilmi Ercan, borçlarda yapılandırma ile ilgili, geçtiğimiz gün önemli bir yazılı basın açıklamasında bulundu.

Ercan tarafından yapılan açıklamada, “2020/ağustos ayı ve öncesi dönemlere ait ve kesinleşmiş olan; Sigorta primleri, Genel sağlık sigortası primleri, İşsizlik sigortası primleri, İdari para cezaları, İş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacakları, Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, 4/b (BAĞ-KUR) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar, Ek5, Ek6, İsteğe Bağlı ve Topluluk Sigortası primleri, yapılandırma kapsamındadır.

Yapılandırılan borçlar ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 veya 18 taksitte ödeme imkânı getirilmiş olup, başvuruları alınmaya devam etmektedir.

Bu şekilde belirlenen borcun ilk taksit ödeme süresi sonu olan 01.03.2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ı, iki taksitle 30.04.2021 tarihine kadar ödenmesi halinde ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’si silinecektir. İdari para cezası borçlarında ise; anapara borcunun yüzde 50’si silinecek, kalan tutara yine Yİ-ÜFE eklenecektir.

Örneğin 2008 yılına ait olan Bin 200 TL anapara 3 bin 580 TL gecikme cezası/zammı olmak üzere toplam 4 bin 780 TL civarındaki bir borcun peşin ödenmesi halinde Bin 282 TL, ilk iki taksit süresinde ödenmesi halinde ise Bin 609 TL civarında ödenmesi söz konusu olacaktır.

Ayrıca bu yapılandırma imkânından yararlanılarak kapsama giren borçlar nedeniyle taşınır ve taşınmaz mallara konulan hacizlerin kaldırılabilecek, devlet yardımı, teşvik ve desteklerden yararlanılabilecek, kamu ihalelere katılma hakkı elde edilebilecektir. Genel sağlık sigortası borcu olan sigortalılar ise yapılandırmadan faydalanarak sağlık hizmetlerinden yarararlanabileceklerdir.

Buna göre işverenlerimizin, sigortalılarımızın yapılandırmadan faydalanabilmek için 31.12.2020 tarihine kadar e-Sigorta / e-devlet kanalıyla, şahsen veya posta yoluyla Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğümüze veya İlçelerimizde bulunan Sosyal Güvenlik Merkezilerine başvuru yapmaları gerektiğini hatırlatmak isterim” ifadelerinde bulundu.

Haber Merkezi


Bu haber 15/12/2020, Salı günü yayınlandı, 286 defa görüntülendi
*