“İnsanın aklı mantığı almıyor!”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İl Genel Meclisi’nde, Kasım ayından hazırlanan 2021 yılı yatırım bütçesi tartışmalara konu olmuştu. O bütçe Vali İhami Aktaş’tan dönmüş ve onaylanmamıştı. Bütçe ile ilgili İl Genel Meclisi’nin CHP’li iyesi İsmail Gürses, sert açıklamalarda bulundu. Gürses, “İnsanın aklı mantığı almıyor! Sayın devlet büyüklerimiz bu bütçeyi nasıl kabul etmedi?” dedi.

Kasım ayında, yaklaşık bir ay süren bir bütçe maratonu gerçekleşti. İl Genel Meclisi’nin komisyonu toplandı ve ilçelerin giderleri, almaları gereken ödenekler tek tek hesaplandı ve İl Genel Meclisi’nin huzuruna geldi. O bütçe AK Parti ve MHP’li meclis üyelerince eleştirildi. AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri bütçenin adaletsiz ve eşitsiz bir şekilde dağıtıldığını ve su sorununun görmezden gelindiğini belirttiler. Nitekim bütçe Vali İlhami Aktaş tarafından onay görmedi.

CHP İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Gürses, bütçe ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Yapılan uygulamaya bir anlam veremiyoruz”

Bizler Çanakkale’nin seçilmiş İl Genel Meclis üyeleri olarak yapılan uygulamaya bir anlam veremiyoruz. Yaptığımız bütçe her ilin yaptığı bütçelerle eşdeğer nitelikte ve yaptığımız projeler köylerimizin sorunlarını çözecek nokta projeler.

“Birçok danışmandan yardım alıyoruz”

Bunlarla ilgili bir yıldır arkadaşlarımızla çalışıyoruz, önergeler veriyoruz. Köy köy gezip muhtarların taleplerini dinliyoruz. Kendimiz fikir üretip projeler üretiyoruz. Birçok danışmanlarımızdan yardım alıyoruz. İnsanın aklı mantığı almıyor. Sayın devlet büyüklerimiz bu bütçeyi nasıl kabul etmedi?

“Bu paralar köylerimizde kalacaktı”

Yıllarca AKP’nin hazırladıkları bütçeleri kabul ederken şimdi ne oldu da CHP iktidar oldu diye mi? Sizlere birkaç projemizde bahsedeyim. İnan sizde şaşıracaksınız mesela güneş enerji projelerimiz birçok danışmandan bilgi alarak hazırladık. Köylerin su ihtiyacını karşılayan kuyuların elektrik giderlerini karşılamak için yapılacak yatırımdı. Aylık 30 bin lirayı bulan gurup suları vardı. Bu paralar köylerimize kalacaktı. Muhtarlara küçük köy giderleri için özel idarenin yolunu aşındırmayacaktı. Buna engel olmaya çalışıyorlar.

“Siz kendi halinize gülün”

Ayrıca şehrin içinden geçen sarı çaya akan köylerin lağım suları var. Biz bunlara arıtma tesisi yapmak için para ayırdık, bu mu yanlış yaptığımız? Bu mu gülünecek halimiz? Siz kendi halinize gülün! Birilerinin arkasına saklanarak siyaset yapmaya çalışmanız sizlerin acizliğini ve tükenmişliğinizi gösteriyor.

Yıllarca AKP yapmamış 18 yıldır biz yapmaya çalışıyoruz engel olmaya çalışıyorsunuz. Bu şehri siyasetinize mahkum etmeyeceğiz. Bizi yolumuzdan döndüremeyeceksiniz” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 14/12/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 411 defa görüntülendi
*