Prof. Dr. Türkeş, “Kuraklık şiddetini arttırarak etkisini sürdürüyor”

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından, geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin yağış analiz haritası yayınlandı. Bir anlamda kuraklık haritası diye de ifade edilen yağış analiz haritası ile ilgili, Çanakkale’nin yakından tanıdığı bir isim olan Prof. Dr. Murat Türkeş, değerlendirmelerde bulundu. Türkeş, “Kuraklık şiddetini arttırarak etkisini sürdürüyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerde, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından, Türkiye’nin yağış analiz haritası yayınlandı. Bölge bölge yağış durumuna göre kuraklık derecelerinin de nitelendirildiği haritada, açıkça kuraklığın etkisini arttırdığı gözlendi. Çanakkale’nin iklim ve coğrafya konularında yakından tanıdığı bir isim olan Prof. Dr. Murat Türkeş, sosyal medya hesabında konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. Türker, “Kuraklık etkisini arttırıyor” dedi.

Prof. Dr. Murat Türkeş, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yeni yayımladığı 3 Aralık ( Eylül 2020-Kasım 2020) standartlaştırılmış yağış indisi analiz haritası, genel olarak batıda kurak, doğuda ise yağışlı geçen 2020 Kasım ayının da hesaplamalara girmesiyle, daha uzun süreli (9 ay ve daha uzun) tarımsal ve hidrolojik kuraklığın ve meteorolojik kuraklığın (6 aya kadar) bazı yerlerde alanını genişleterek bazı yerlerde şiddetini arttırarak etkisini sürdürdüğünü açıkça gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 13/12/2020, Pazar günü yayınlandı, 305 defa görüntülendi
*