“Atikhisar’ın suyu bize emanet”

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, geçtiğimiz gün basın mensuplarına vermiş olduğu demeçte, “Çanakkale’nin 8 aylık suyu kaldı” demişti. Atikhisar can çekişmeye devam ederken,  Başkan Gökhan, “Çanakkale için kritik bir üç buçuk aylık sürece gidiyoruz” ifadeleri ile beklenen yağışa işaret etmişti. Beklenen yağışlar geldi. Çanakkale nihayet yağmura kavuştu ama risk üst noktada yaşanmaya devam ediyor.

Çanakkale’de, Türkiye’de bir ilke imza atıldı ve su kullanımı ile ilgili tedbirler alındı. Türkiye’de su tedbirleri alanında öncü belediye olan Çanakkale Belediyesi’nin Başkanı Ülgür Gökhan, basın mensuplarına, geçtiğimiz gün 8 aylık suyumuz kaldı dedi ve yağışları işaret etti.

Beklene yağış Çanakkale’de başladı. Cuma akşamı başlayan yağışlı hava, Cumartesi günü etkisini arttırdı ve kent nihayet suya kavuşmuş oldu. Çanakkale Belediyesi tarafından yapılan son bilgilendirmede, susuzluk konusuna dikkat çekildi ve uyarılarda bulunuldu.

Belediye tarafından kamuoyu ile paylaşılan bilgilendirmede, “Kentin tek içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılandığı nokta olan Atikhisar Barajı, kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya… Bu doğrultuda muhtemel susuzluğun önüne geçmek adına, ciddi tasarruf tedbirlerinin hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor.

Yaşam kaynağı olan suyumuzu korumak adına Çanakkale Belediyesinin artan tedbirleri kapsamında Belediye Encümenince de kentlileri yakından ilgilendiren kararlar alındı. Encümen toplantısında, Atikhisar Barajındaki suyumuzun en yüksek verimi sağlayacak şekilde kullanılabilmesi ve sürdürülebilir su yönetiminin sağlanabilmesi için, Belediyemizce önlem alınması adına;

  • Şehir şebeke suyu ile hortumla araba yıkanmasının yasaklanması, Konut ve işyeri önlerinin ve içlerinin hortumla yıkanmasının yasaklanması, Halı ve Kilim yıkamalarının yasaklanması, Bahçe sulamalarının sabah ve akşam, mümkünse kuyu suyu veya yağmurlama, damlama sistemi ile sulanması, Yüksek su tüketimi olan Sanayi tesislerinde suyun tasarruflu kullanılabilmesi için mevcut kullanımları göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesi, Oto yıkama, halı yıkama hamam, WC vb. gibi su tüketimi yüksek olan işyerlerinde ön ödemeli elektronik sayaç takılması ve yeraltı suyu kullanımı varsa mekanik sayaç ile kullanılan suyun tespitinin yapılması, su tasarrufuna yönelik uygulamaların hayata geçirilmesi, Park, bahçe, yeşil alan, tarımsal amaçlı üretim yapılan yerlerde sulamaların kısıtlandırılması, acil sulama ihtiyacı olan yerlerin yağmurlama, damlama sulama ile su kullanımının minimuma indirilmesi, Şehrimiz ve mücavir alanlarında şebeke suyunun tasarruflu kullanılması yönündeki kararların alınması, Kararların Belediyemiz Zabıta Müdürlüğünce kontrol edilmesi ve Kararlara uymayanlar hakkında “5326 Sayılı Kabahatler Kanununca” cezai işlem yapılmasına oy birliği ile karar verildi.” ifadeleri kullanıldı.

Tunahan Ünsal

 

 


Bu haber 13/12/2020, Pazar günü yayınlandı, 289 defa görüntülendi
*