Bu kadarına PES

1 ay önce Ekonomi Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Elektrik faturalarında yeni dönem başladı. Dağıtım şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat giderleri yani keyfi harcamaları vatandaşın kullandığı elektrik tüketiminin üzerine eklenecek. Artık yurttaşlar, ödedikleri faturalarda, dağıtım şirketlerinin ağırlama-seyahat gibi giderlerini de finanse edecekler.

Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumaya başlaması ile hanelerde tüketim giderleri ve harcama kalemlerinde artış yaşanmaya başladı. Doğalgaz bağlı olmayan evler doğalgaz bağlattı. Isınmak için kombiler yanmaya başladı. Çanakkale’de 2+1 daire de, iki hafta önce bağlatılan doğalgaz için 185 TL fatura geldi. Aylık doğalgaz giderleri kent genelinde 3+1 daireler için 400-500 TL dolaylarında seyir ediyor. Elektrik faturalarında ise yeni bir dönem başlayacağı haberleri vatandaşı tedirgin ederken, bir yandan da isyan ettirdi.

Artık, zaten kabarık olan elektrik faturaları, elektrik dağıtım şirketlerinin temsil, ağırlama, seyahat gibi giderleri ile daha da kabaracak. Şirketlerin karşılama, ağırlama gibi giderlerinin faturaya eklenmesi hususunda karar alındı.

Sosyal medyada yaklaşık 3 gündür en çok konuşulan konulardan birisi bu olurken, zaten vatandaşlar pandemi koşullarında işlerinden olduklarını, dükkanlarını kapattıklarını ve borç içinde cebelleştiklerini hatırlatarak, bu kadarına pes artık dediler.

Ayrıca, konaklama-seyahat, ağırlama gibi giderlerin yanı sıra, şirketlerin yapacağı denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri yüzde 7 arttırılarak fatura hesabına dahil edilecek.

Tunahan Ünsal


Bu haber 12/12/2020, Cumartesi günü yayınlandı, 486 defa görüntülendi
*