MAĞDUR

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Pandemi süreci içerisinde, keyfi yerinde olanı, daha işi gücü rast gideni ben görmedim. En azından denk gelmedim. Sokakta dinliyorum. Sorup, soruşturuyorum. Krizi fırsata çeviren bir kesim var. Daha benim göremediğim bu kesimin, işleri tıkırında giderken, herkes kan ağlarken, bir şekilde iş hacimlerini arttırmayı başarmışlar. Onun dışında dükkanlar birer birer, hatta ikişer ikişer kapanmaya başladı.

Değirmenlik Sokak üzerinde sadece 2 haftada birçok dükkan kapısına kilit vurdu. Kapatıyoruz yazısını görenler, sezon kapanıyordur diyerek iyimser bir taraftan konuya baktılar. Dükkanın önünden geçerken, kapalı kapıları görüp, bir fire daha verdik dediler. Kapanan dükkanların yanı sıra, işlevsiz, hareketsiz sokaklara açılan kafeler, hamburgerciler için Esnaf Odaları’nın ciddi şekilde çalışmalar yürütmesi gerekmektedir.

Bir sokakta 6 tane kafe olduğunda, o sokakta değil 1 tane kafe hiçbiri iş yapamaz hale geliyor. Bir caddeye bir sokağa işletme kurulmadan önce, o sokakta bir taburede saatlerce oturup kaç kişi gözlem yapmıştır merak ediyorum. Ben daha o kişiye de denk gelmedim. Kapanan dükkanlar, açılan dükkanlar bir yana askerlik de büyük bir sorun haline geldi.

Çanakkale’de onu çok kişi tanır ama Vapur Bey dendiğinde, anonim olarak kalmayı tercih eder. Vapur Bey, askere gitmek üzere, işinden ayrıldı. Askere alımlar ertelendi. Çanakkale’den Antalya’ya gitti. Ailesinin yanında hasret giderdi. Tam da askere gideceğim diye hazırlık yaparken, MSB tarafından alımların bir ay ertelendiğini öğrendi. Çanakkale’de yeni bir ev tutulmuştu. Kiraları ayarlanmıştı. İş ile kısmı olarak ilişik kesilmişti. Tüm hazırlıklar tekrar rafa kaldırıldı. Kasım ayında gideceği askerlik, Aralık ayına ertelendi. Bildiğimiz kadarıyla, Aralık ayında gideceği askerlik Ocak ayına ertelendi.

Herkesin hayatı, koronavirüs ile evrildi, bambaşka bir şekle büründü. Mağdur, daha da mağdur oldu. Kazanan, servetinin üzerine servet koydu.

Mağdur demişken aklıma geldi. Geçtiğimiz günlerde büyükşehirlerin bir tanesinde, epilepsi krizi geçirip, yere yığılan vatandaşı takip etmişsinizdir. Etmediyseniz ben size aktarayım. Şehrin işlek caddelerinden bir tanesinde, kağıt toplayarak geçimini sağlayan bir vatandaş, yolun orta yerinde epilepsi krizi geçirdi. Krize bağlı olarak kasılıp kalan yurttaş yere yığıldı. Dakikalarca asfaltta ecel terleri döken vatandaşa bir Allah’ın kulu dahi dönüp bakmadı. Geçtik bakmamayı, bakıp ambulansı aramaya tenezzül etmedi. Bir motosiklet sürücüsünün durması ile adama müdahale edildi ve yolun kenarına alındı. O sırada kendisine gelen vatandaş, kekeme Türkçesi ile, “Ben sabahtan akşama kadar kağıt toplarım. İlaç paramı çalışır, kazanırım. İlacımı alırım” dedi.

Koronavirüs ile yaşamaya razıyım ama kokuşmuşlukla mücadele etmekte zorluk yaşıyorum.

 


Bu haber 11/12/2020, Cuma günü yayınlandı, 1183 defa görüntülendi
*