Boğazın gerdanı şekilleniyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak olan, dünyanın en uzun asma köprüsü unvanına sahip olan 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde çalışmalar hızla devam ediyor. Köprünün ayaklarının yüksekliği, Fransa’nın başkenti Paris’in simgesi olan 300 metrelik Eyfel Kulesi’ni geçti. Gündem Gazetesi olarak, tamamlandığında, iki kıtayı 6 dakikada birleştirecek olan, boğazın gerdanında gerçekleşen çalışmaları yerinde görüntüledik.

Çanakkale Boğazı’nda, Gelibolu’nun Sütlüce ve Lapseki’nin Şekerkaya mevkileri arasında 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapımının tüm hızıyla devam ettiği görüntülendi.

Edinilen bilgiye göre,  1915 Çanakkale Köprüsü’nde; 1 adet Betonarme Viyadük, 2 adet Hidrolik Köprü, 3 adet Alt Geçit Köprüsü, 20 adet Üst Geçit, 34 adet Alt Geçit, ve 205 adet Menfez tamamlanmış; 3 adet Alt Geçit, 22 adet Üst Geçit, 6 adet Köprü, 10 adet Kutu Menfez, 12 adet Kavşak, 3 adet Otoyol Hizmet Tesisi, 3 adet Ücret Toplama İstasyonu, 1 adet Bakım İşletme Merkezi ve 1915 Çanakkale Köprüsü bünyesinde 2 adet Betonarme Yaklaşım Viyadüğü ve Otoyol bünyesinde yer alan 1 adet Betonarme Viyadükte çalışmalar hızla sürdürülüyor.

Avrupa ve Asya ankraj bloklarında imalatların yüzde 99 oranında tamamlandığı öğrenildi. Ayrıca, tel demet imalatında yüzde 89 gerçekleşme sağlandı. Fabrikada Tabliye İmalatları kapsamında Panel İmalatında yüzde 92, Blok İmalatlarında ise yüzde 45 gerçekleşme sağlandı.

Gündem Gazetesi olarak, geçtiğimiz gün bölgede yürütülen çalışmaları yerinde görüntüledik.

Tunahan Ünsal

 

 


Bu haber 11/12/2020, Cuma günü yayınlandı, 569 defa görüntülendi
*