4 tarihi eser kaçakçısı yakalandı

1 ay önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale İl Jandarma Komutanlığınca, Ezine’de düzenlenen eş zamanlı operasyonlarla çok sayıda tarihi eser ele geçirilirken, 4 şüpheli hakkında adli işlem başlatıldı.

Çanakkale İl Jandarma Komutanlığınca Kaçakçılığın Men ve Takibi Kapsamında il merkezi ve ilçelerde Tarihi Eser Kaçakçılığı Suçu işleyen şahıslara yönelik sürdürülen çalışmalar sonucu gerçekleştirilen operasyonla Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması Kanununa Muhalefet suçundan 4 şüpheli yakalanarak haklarında adli işlem başlatıldı.

Ezine’de tarihi eser kaçakçılığı suçunu işlediği tespit edilen şahıslara yönelik, 5 aydır devam eden fiziki takip neticesinde şahısların ellerinde bulunan tarihi eserleri satacakları istihbaratı elde edildi. Suç ve suça konu durumun devamlılığını önlemek maksadıyla 09.12.2020 tarihinde, Ezine ilçesinde 4 ayrı adreste eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonla 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması Kanununa Muhalefet suçundan 4 şüpheli yakalanarak haklarında adli işlem başlatıldı.

Öte yandan şüphelilerin ev ve eklentilerinde yapılan aramada; 119 adet Altın/Gümüş sikke-obje, 1 adet el dedektörü ve ekipmanları, 2 adet el dedektörü bataryası, 1 adet hassas terazi ele geçirilerek tüm malzemelere el kondu.

Haber Merkezi


Bu haber 11/12/2020, Cuma günü yayınlandı, 285 defa görüntülendi
*