Başkan Özacar: “Ciddiyet ve samimiyet isteriz”

Bugüne kadar Gelibolu’ya bağlı Güneyli Köyü, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Gelibolu Belediyesi mücavir alanından çıkarıldı. Artan turizm taleplerinin karşılanması gerekçesiyle Gelibolu Belediyesi’nin sorumluluk alanından çıkarılan Güneyli,  Belediyenin Aralık ayı meclis toplantısında gündeme geldi. Gazetemize açıklamalarda bulunan Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, ” Bunun akılla, mantıkla bağdaşan hiçbir yeri yoktur. Yasal itirazımızı yapacağız. Biraz ciddiyet ve samimiyet isteriz” ifadelerinde bulundu.

Çanakkale’nin en gözde tatil bölgelerinden olan, sakinliği ve huzurlu yapısı ile herkesin göz bebeği konumunda bulunan Güneyli Köyü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Gelibolu Belediyesi’nin mücavir alanından çıkarıldı. Konu, Gelibolu Belediyesi’nin Aralık ayı meclis toplantısında gündeme geldi . Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, yapmış olduğu açıklamada sert söylemlerde bulundu. Özacar, “Yasalar karşısında gerekli mücadelemizi vereceğiz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderilen resmi yazıda, “Köyde çöpler Gelibolu Belediyesi tarafından toplanmaktadır fakat sahil kesiminde belediye çöpleri toplamamaktadır. Köyün elektrik hatları sıkıntılıdır. Sahil kesiminde elektrik temini ve çöp toplama işlemi Güneyli Sahili Güzelleştirme Derneği tarafından gerçekleştirilmektedir.

Günübirlik turizm yoğun olmasına karşın bölgede buna uygun işletme bulunmamaktadır. Bölgede özellikle Güneyli Köyü’nde çadır turizmi yaygındır fakat düzenli çadır kamp alanları bulunmamaktadır. Bu nedenle “düzensiz çadırlar, katı atık ve görüntü kirliliği oluşturmaktadır” tespitleri ile Çanakkale Valiliği İl İdare Kurulu Kararı ve Çanakkale İl Özel İdaresi’nin görüşleri dikkate alınarak, artan turizm taleplerinin Güneyli Köyünce karşılanabilmesi amacıyla Saros Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı’nda, Gelibolu Belediye Başkanlığına atfedilen görevler ile Gelibolu Belediyesince yürütülmekte olan imar uygulamaları da dahil olmak üzere her türlü iş ve işlemlerin İl Özel İdaresi’nce gerçekleştirilmesine” ifadeleri yer aldı.

Ne kadar bir alanın Gelibolu Belediyesi mücavir alanından çıkartılması ile ilgili, resmi yazıda, “Güneyli Köyü’nün yaklaşık 1387,34 hektar yüzölçümündeki alan Gelibolu Belediyesi mücavir alanından çıkarılarak, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 45.Maddesi uyarınca re’sen onaylanmıştır” cümleleri yer aldı.

“Bunun akılla, mantıkla bağdaşan hiçbir yeri yok”

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar gazetemize açıklamalarda bulundu. Başkan Özacar, Güneyli Köyünün Gelibolu mücavir alanından çıkarılması ile ilgili, “Gelibolu Belediyesi’ne yapılan bu haksız ve mesnetsiz suçlama için son derece hicap duyuyorum. Bunun akılla, mantıkla bağdaşan hiçbir yeri yok.

“Böyle bir yazı bizi gerçekten derinden yaralamıştır”

Çevre Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Müdürlüğü’nden Güneyli Köyü ile ilgili bir yazı geldi. Bizler Güneyli Köyü’nün istek ve taleplerini her zaman baş üstünde tutarız. Biliyoruz ki, onlar çok donanımlı bir köy. Bütün hizmetleri görebilecek kapasiteye sahip, bütün araç gereçleri donatılmış ve bütün görevleri yüklenme talebi ile yapacaklardır. Bu da bir ironik söylem! Böyle bir yazı bizi gerçekten derinden yaralamıştır. Gelibolu halkı ve Gelibolu Belediyesi böyle bir suçlamayı veya böyle bir yetersizliği asla kabul etmemektedir. Kabul etmesi de mümkün değildir.

“Hizmeti veren Gelibolu Belediyesi”

Güneyli Köyü Güzelleştirme Derneği, hangi güçle, hangi yetkiyle böyle bir çöp toplama yetkisine haiz olacak ki? Onların böyle bir yetkisi yok. Yıllardır burada çöpleri toplayan Gelibolu Belediyesi, hizmeti veren Gelibolu Belediyesi. Bu arada Güneyli Köyü Muhtarlığı, bütün bunlara karşı kendi içerisinde bizden hariç ne Gelibolu Belediyesi’nden ne de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan böyle bir izin almaksızın defalarca kazı yapmış, kaçak su bağlamış, ÖÇK kararlarına karşı çıkarak yapmış, bizler de bugüne kadar bütün bu şikâyetleri ilgili kuruma bildirmişiz. Güneyli Köyü Muhtarı, pervasızca saygısızca, ne bizim oradaki haklarımıza, ne yasalara uymayarak ne yazık ki gerekli iş ve işlemleri yapıyor. Halen de devam etmektedir. 

“İlçem ve ülkem adına hicap duyuyorum”

Ben akıllara ziyan mesnetsiz, akılsız, hiçbir şeye dayanmayan, son derece cahilane yapılmış davranış biçiminin bu şekilde dikkate alınmasından son derece ilçem ve ülkem adına hicap duyuyorum.

“Yasal itirazlarımızı yapacağız”

Biz bu konuda yasal itirazlarımızı yapacağız, yasalar karşısında gerekli mücadelemizi vereceğiz. Sonuç ne olursa olsun ayrı bir şey,  ancak böyle asılsız suçlamalar karşısında üzüntülüyüm. Bu emeğin karşılığı buysa söyleyecek hiçbir şeyim yok” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 10/12/2020, Perşembe günü yayınlandı, 503 defa görüntülendi
*