8 aylık suyumuz kaldı

Çanakkale, 81 il arasında su tedbirlerini uygulamaya alan öncü il olurken, Çanakkale’de su kullanımı ile ilgili tedbirler hayata geçirildi.

, yaşanan kuraklık problemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Gökhan, şu anda 8 aylık suyumuz kaldı derken, bir su kesintisi yapmak istemiyoruz ifadesinde bulundu. Bugünden itibaren önümüzde yağışlı geçmesini beklediğimiz üç buçuk ay var diyen Başkan Gökhan, köylülerin yazlık ekim konusunda uyarılması gerekmektedir açıklamasında bulundu.

Çanakkale’de yaşanan kuraklık problemi artık ciddi boyutlara ulaşırken, barajlardaki kuraklık düzeyi de artmaya devam ediyor. Bölgede aylardır kayda değer bir yağış yaşanmazken, Başkan Gökhan 8 aylık suyumuz kaldı diyerek, durumun ciddiyetine bir kez daha dikkat çekti. Basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bir su kesintisi yapmak istemiyoruz dedi.

“Çanakkale’de 44 tane araç yıkama istasyonu var”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yaşanan ciddi su problemi ile ilgili basına açıklamalarda bulundu. Başkan Gökhan, “Özellikle, araç yıkama işinden başladık. Çanakkale’de 44 tane araç yıkama istasyonu var. Dolayısıyla bunlar en çok su tüketen iş yerleri. Onlarla ilgili tedbirlerimiz aldık. Tebligatları yaptık. Bugünde kendi aramızda bir toplantı yapacağız. Hemen gerekli kısıtlamalara başlayacağız.

“Bir su kesintisi yapmak istemiyoruz”

Bizden yoğun su alan Dardanel firması var. Onlara da ihtarda bulunduk. Tedbirinizi alın, kısıtlamaya gidebiliriz dedik. Kendi içimizde, park ve bahçelerin sulama işlerini kısıtladık. Çok acil ihtiyaçların dışında sulama yapılmayacak. Evlerin önü, dükkanların önünün yıkanmaması için vatandaşlara duyuruda bulunuyoruz. Afişlerimizi asıyoruz. Bir su kesintisi kısıtlaması yapmak istemiyoruz.

“Köylülerin yazlık ekim konusunda ikaz edilmesi lazım”

Çok yakın bir tarihte olması söz konusu değil ama en büyük tehlikelerden birisi ise sulama yapacak düzeye gelmemiz. Tarım İl Müdürlüğü’nün bu konuda tedbir alması gerekmektedir. Bu baraj aynı zamanda sulama barajı. Onun için yazlık ekimi konusunda, köylülerin ikaz edilmesi lazım.

“Su kuyusu arama çalışmamız devam ediyor”

Bu arada su kuyusu aramamız devam ediyor. Devlet Su İşleri’nin kuyularını kullanmak için bölge müdürüne gittik. Onlarla irtibat halindeyiz. Umurbey Barajı’ndan su temini ile ilgili bir görüşmemiz oldu. Bu sene için geçerli değil, bir iki senelik bir iş. Önce projesi yapılacak. Sonrasında bölgenin sulaması Özbek Köyü’ne kadar Umurbey Barajı’ndan karşılanacak. Bizde oradan bize bir hat verilmesi ile ilgili görüşmede bulunduk.

“Bugünden itibaren önümüzde üç buçuk aylık bir süre var”

Şu anda 8 aylık suyumuz var. Maalesef! Ümidimiz, inşallah bugünden itibaren hava durumu yağışlı gözüküyor. Bugünden itibaren önümüzde üç buçuk aylık bir süre var. Umarım bu sorun uzun bir süre bu şekilde devam etmez” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 10/12/2020, Perşembe günü yayınlandı, 854 defa görüntülendi
*