20 Milyon 800 bin kasada kalacak

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

GESTAŞ tarafından merakla beklenen basın açıklaması, dün Lapseki İskelesi’nde, Seddülbahir gemisi içerisinde yapıldı. GESTAŞ Genel Müdürü Mahir Sevinç tarafından yapılan basın açıklamasında, Çanakkale için bir hayli önemli ve olumlu haberler kamuoyu ile paylaşıldı. GESTAŞ’ın 6 gemi satın aldığını duyuran Genel Müdür Sevinç, bu alımlardan sonra yıllık 20 Milyon 800 Bin TL GESTAŞ’ın kasasında kalacaktır dedi. Kendi metotlarımızla hareket ettik diyen Sevinç, iyi bir netice elde ettiğimizi düşünüyorum ifadelerinde bulundu.

GESTAŞ tarafından 6 gemi satın alındı. Bu gemilerden 5 tanesi peşin, bir tanesi ise taksitle alındı. GESTAŞ tarafından yapılan bu yatırım, şirketin kasasıdan, her sene 20 Milyon 800 Bin TL çıkmasına engel olacak. GESTAŞ Genel Müdürü Mahir Sevinç tarafından, Lapseki İskelesi’nde bağlı bulunan Seddülbahir gemisinde düzenlenen basın açıklaması, dün saat 13.00’te gerçekleşti.

“Kendi metotlarımızla hareket ettik”

GESTAŞ Genel Müdürü Mahir Sevinç, “İlk başta finansal olarak şirketi zora sokmayacak banka kredisi kullanarak, finansal borçlanma talebinde bulundu. İl Genel Meclisi’nden… Bu kabul görmedi. Bunun üzerine bizde kendi metotlarımızla hareket ettik.

“Bu yıl içerisinde aldığımız gemi sayısı 6 oldu”

Geçtiğimiz ay 3 tane gemi satın aldık. Dün de yine 3 tane gemiyi satın alarak, şirketimizin envanterine kayıt ettik. Bu yıl içerisinde aldığımız gemi sayımız 6 oldu.

“İyi bir netice elde ettiğimizi düşünüyorum”

Bu işin yapılmasında ekibim çok katkı sağladı. Devamlı istişare ettik. Gecenin saat 01.00’inde arkadaşlarımızı arayıp bilgi alabildik. İyi bir performans gösterdiğimize inanıyorum. İyi bir netice elde ettiğimizi düşünüyorum.

“5 tanesini peşin, bir tanesini taksitle aldık”

Biz bu gemilerin 5 tanesini GESTAŞ’ın öz kaynakları ile peşin parayla aldık. Sadece bir tane gemiyi, 2021 yılında, taksitleri Nisan’da başlayıp, Kasım’da bitecek şekilde, 8 taksitle satın aldık. 2021 yılının sonuna geldiğimizde, o bir geminin de borcu bitecek ve 6 gemimiz borçsuz bir hale gelmiş olacak.

“Yıllık 20 Milyon 800 Bin TL kendi kasamızda kalacak”

Biz bu satın alma kararlarını verirken, iki tane metot izledik. Satın almamızı teşvik eden iki kriterimiz vardı. Bizim finansal havuzumuzda, birikimi arttıracak etkenler ve bizim finansal havuzumuzdaki ciromuzu, karımızı, içeride tutacak giderimizi azaltmak. Biz ilk aldığımız 3 gemi ile ciromuzu arttırdık. İlk aldığımız 3 tane gemi, bizde çalışmayan gemilerdi. Dışarıdan satın aldık. Gelibolu-Çardak hattında çalışan hatları satın aldık. O ciroları kendi havuzumuza aktardık.  Dün aldığımız 3 tane gemi, 10 yıldır GESTAŞ’ın kirasında olan gemiler. 3 gemide aynı tersanenin, aynı donanıma sahip olan gemileri. Bu gemilerle ile bizim alttaki musluğumuzu, gider musluğumuzu kapatmış olduk. Bu da bize yıllık 20 Milyon 800 Bin TL gibi kira giderini kendi kasamızda kalmasını sağlayacak.

“Muhtemelen bir fiyat ayarlamasına gidilecek”

Biz gemileri satın alırken, bir zamma güvenerek yapmadık bu işi. İşin fıtratında olan bir konu ki bizim yakıt fiyatlarımızın, döviz kuruna bağlı olarak artışları, personel giderleri, bunu çevirebilmek için muhtemelen bir fiyat ayarlamasına gidilecek. Bu fiyat ayarlamasını yaparken, satın almalarımızın bir bahanesi olarak değil, işin fıtratında olan, ticari gerekliliklerden dolayı yapılacak. Onlarda makul seviyelerde olacağını düşünüyorum. Henüz buna bir karar vermedik. Belki enflasyon oranında bir şey yapılabilir” dedi.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 09/12/2020, Çarşamba günü yayınlandı, 315 defa görüntülendi
*