Kısıtlamalar işe yaradı mı? “Her 10 vakadan 3’ü pozitif!”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz haftalarda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni koronavirüs tedbirleri açıklanmış ve hızla uygulamaya geçmişti. Artık hafta içleri 21.00’den sonra, hafta sonları ise sokağa çıkmak kısıtlandı. Geçtiğimiz hafta sonlarında ise kısıtlamalar uygulandı. “Bu kısıtlamalar, Çanakkale’de vaka sayılarında düşüşe neden oldu mu?” sorusunu, Prof. Dr. Alper Şener ve Tabip Odası Şube Başkanı Güleda Erensoy’a sorduk. Prof. Dr. Şener, “Çanakkale’de herhangi bir düşü olmadı derken, 10 testten 3’ü pozitif” dedi. Erensoy ise, “Bu önlemler göstermeliktir” ifadelerinde bulundu.

Sokağa çıkma kısıtlaması, restoranların, kafelerin, barların kapanması ve paket servise geçmesi, Çanakkale’de vaka sayılarında düşüşe neden oldu mu? Kısıtlamalar işe yaradı mı? Çanakkale’nin merakla cevabını beklediği soruları Prof. Dr. Alper Şener ve Tabip Odası Şube Başkanı Güleda Erensoy’a sorduk. Cevaplar hiç de umut verici olmadı.

“Vaka sayılarında bir düşüş yok”

ÇOMÜ Üniversite Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, “Çanakkale’de şu anda vaka sayılarında bir düşüş yok. Bir aracın yavaşlaması daha kısa sürede olurken, kamyonun yavaşlaması daha yavaş olur.

“Her geçen gün yatan hasta sayısı artıyor”

Burada dikkat edilecek nokta, bu hafta ve önümüzdeki hafta bir azalma söz konusu olacak mı ona bakacağız. Bu hastalık yükü bu şekilde devam edecekse, ben bir yavaşlama olacağını düşünmüyorum. Her geçen gün yatan hasta sayısı ve yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısı artıyor.

“Sokağa çıkma yasağı Türk insanı için hız kesecek bir uygulama değil”

Sokağa çıkma yasağı, Türk insanı için salgının hızını kesebilecek bir durum değil. İnsanlar sokağa çıkma yasağını, evlerinde eş-dost ve akrabaları ile geçiriyorlar. Sokağa çıkma yasağının, kalabalıklaşma konusunda olumlu bir katkısı yok. Türkiye’de yok, yurt dışında ve diğer yerler için geçerli bir önlemdir.

“Bu tarz önlemlerin salgının seyrine etkileri çok düşük”

Sokağa çıkma kısıtlamasında, restoranların, barların kapalı olması bir anlamda insan trafiğini azaltmayan olumlu katkısı olur. Kısıtlama döneminde, toplu ulaşımın kullanılmamasının bir katkısı olur ama bunların Türkiye’de salgının seyrine etkileri çok düşük.

“Çanakkale’de bulaşmalar en çok toplu taşımada ve ev ziyaretlerinde meydana geliyor”

Çanakkale’de bulaşma durumu toplu taşıma araçlarında ve ev ziyaretlerinde meydana geliyor. İnsanlar hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak deyip, marketlere hücum ediyorlar. Marketlerde kalabalık meydana geliyor. Cuma günü manava gittik, 35 dakika sıra bekledik. Normalde o kadar kuyruk ve bekleme mümkün değil. Mesafe kaybedilince, bulaşma oranı artıyor.

“Her 10 testten 3 tanesi pozitif”

Türkiye’de, Çanakkale özelinde, bu tarz önlemler etkili-mucizevi sonuçlar doğurmayacaktır. Çanakkale için rakam veremiyoruz ama test sonuçlarında düşme olmazsa, bu hiç iyiye alamet değildir. Çanakkale’de test pozitiflik oranına bakarsak, her 10 testten 3 tanesi pozitif çıkıyor” açıklamasında bulundu.

“Ortada ciddi bir önlem yok!”

Tabip Odası Çanakkale Şube Başkanı Güleda Erensoy, “Ortada ciddi bir önlem yok. Anlamlı tek önlem, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması oldu. Bundan önceki önlemler, anlamsız ve göstermelik önlemlerdi. Bu iki haftada, iyi anlamda hiçbir kıpırdama yok. İyi anlamda bir sonuç bekliyorsak, ciddi bir kapanma olmalıdır. Bu kısıtlamaların, hiçbir anlamı ve karşılığı yoktur. Vaka sayılarında hiçbir değişiklik olmadı” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 07/12/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 845 defa görüntülendi
*