Çeltik için talimat verildi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’nin bereketli ovaları, 2020 yılı içerisinde, kontrolsüz ve plansız yapılan çeltik dikimi dolayısıyla, bir hayli zor bir yıl geçirdi. Suya fazlaca ihtiyaç duyan pirinç ekiminde, Bayramiç Barajı’nın potansiyeli yetmemiş ve bölgede ciddi şekilde su problemi yaşanmıştı. Köylere sulama suyu haftada bir hatta iki haftada bir verilmiş ve çiftçi zarar etmişti. Çeltik dikimi ile ilgili gerekli önlemlerin alınacağı öğrenildi.

Çanakkale’nin en bereketli ovalarında, 2020 yılında sorunlar saymakla bitmedi. Bayramiç Barajı’nın doluluk oranı ve potansiyeli, 7 bin 500 dönüm arazi üzerine plansız bir şekilde ekilen çeltik üretimini destekleyemedi. Bölgede su sarfiyatı arttı, çiftçi zarar elde etti ve sulamada problemler yaşandı. Ezine’nin ve Bayramiç’in köylerine, Bayramiç Barajı’ndan gelen sulama suyu haftada bir hatta bazı bölgelere iki haftada bir verildi.

Geçtiğimiz sene domates üretiminde yüzü gülmeyen ve umudunu pirince bağlayan üretici yeni bir şok yaşadı. 2020 yılını tamamlamamıza günler kala, bölgede çeltik üretimi ile ilgili önlemlerin alınacağı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Vali İlhami Aktaş, tarafından gerekli talimatların verildiği ve Çanakkale’de kontrollü ve planlı bir şekilde ekim yapılması gerektiği belirtildi. Ayrıca, önümüzdeki sezon çeltik ekiminin ciddi şekilde denetime tabi tutulacağı ve kontrol altına alınacağı öğrenildi.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 07/12/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 279 defa görüntülendi
*