2021 bütçesi tartışma konusu oldu

1 ay önce Manşet Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Başkan Makas, “Su problemlerine kaynak ayrılmamıştır”

Bir ay boyunca hazırlanan ve nihayetinde, geçtiğimiz günlerde İl Genel Meclisi’nde oylanan, 2021 yılı bütçesine tepkiler gelmeye devam ediyor. AK Partili İl Genel Meclis üyeleri, hazırlanan 2021 yılı bütçesi ile ilgili adaletsizlik var yorumlarında bulundular. Son olarak ise AK Parti İl Başkanı Naim Makas, konuyla ilgili basın açıklamasında bulundu. Başkan Makas, 2021 yılı performans programı ile ilgili ,”Adaletten uzak, kentin dinamikleri ve ihtiyaçları görmezden gelinerek hazırlanmış bir rapordur” ifadelerinde bulundu. Geçtiğimiz haftalarda isyan eden AK Parti Ezine İl Genel Meclisi Üyesi Yahya Sezgin, “Su istedik, bizi taşa boğdunuz” demişti. Başkan Makas ise, “Su problemlerine kaynak ayırılmamıştır” dedi.

Geçtiğimiz ay İl Genel Meclisi’nde oylanan 2021 yılı yatırım bütçesine tepkiler gelmeye devam ediyor. AK Partili İl Genel Meclisi üyeleri özellikle sulama ve su problemi gibi konulara yatırım yapılmazken, bütçe ayrılmazken bu programda adaletten bahsedilemez dediler. Ezine İl Genel Meclisi Üyesi Yahya Sezgin ise mecliste “Ezine’nin köylerini taşa boğdunuz. Biz sizden su istedik.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Özellikle mecliste Yenice’ye ayrılan bütçe tartışma konusu olurken, AK Parti ve MHP’li İl Genel Meclisi üyeleri Yenice konusunda haksızlık yapıldığını belirtmişlerdi.

“Hayretle karşılıyoruz”
Son olarak ise AK Parti İl Başkanı Naim Makas, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Makas, İl Genel Meclisi’nde oylanan, peformans programı ile ilgili, “İl Genel Meclisinde CHP Grubunun, İl Özel İdare bütçesini kentin dinamiklerini ve ihtiyaçlarını görmezden gelerek, adaletsizce dağıtmasını hayretle karşılıyoruz.

“Tüm şehir bu yanlışı konuşuyor”
Şehrimizin merkez ilçe belediyesini yöneten ve İl Genel Meclisimizde çoğunluğu bulunan CHP’nin son tutumu bir kez daha nasıl hizmet edemediğini gözler önüne sermiştir. Tüm şehir, bu yanlışı konuşuyor. CHP’li hemşehrilerimiz bile sessiz kalmadı bu adaletsizliğe, buna rağmen CHP’den tek bir açıklama yok. Bu neyin vurdumduymazlığı anlayamıyoruz.

“Yenice görmezden gelinerek, hak ettiği payı alamamıştır”
Kentimizde kırsal nüfusun yüzde 14,70’i Yenice ilçemizin köylerinde yaşıyor. Tarım ve hayvancılık ile ön plana çıkan Yenice’nin görmezden gelinerek, 2021 yılında yapılacak yatırımlardan hak ettiği payı alamamasını anlayamıyoruz. Açıkçası biz görüyoruz ki İl Genel Meclisi bütçesine siyaset alet edilmiş ve CHP’nin İl Genel Meclisi üyesi bulunmayan Yenice ilçemiz, sanki Çanakkale’mizin bir ilçesi değilmişçesine görmezden gelinmiştir. Maalesef bu çok çok üzücü…

“Parke taşları ile göz boyama yapılmıştır”
Ayrıca kentimizin önemli gündem maddesi olan su sıkıntısı ile ilgili de kırsalda yaşanan su probleminin çözümüne de engel olmaktadır. Performans raporunda da gördüğümüz gibi su problemlerine hatırı sayılır bir kaynak ön görülmemiş tam tersine su yerine listeye yazılan parke taşlarla adeta göz boyama yapılmaya çalışılmıştır.

“CHP sorumluluğu üzerine alacak mı?”
Keza mazota ayrılan kaynak kısılıyor, kepçe alımına kaynak aktarılıyor. Yahu mazotu olmayan kepçe nasıl çalışacak? Yine grup suyuna elektrik temini için güneş panelleri bütçesi ayrılmış. Olmayan suya hangi mantıkla elektrik sistemi kuruluyor? Öncesinde fizibilitesi yapıldı mı? Ayrılan kaynakla o yatırım yapılamazsa, ya da çevresel koşullarla gerçekleştirilemezse yazık değil mi o kaynağa? Kaynak kullanılamazsa bunun hesabını kim verecek? CHP alacak mı sorumluluğu üzerine? Yine bir örnek vermek istiyorum; köy konağı ve düğün salonu bütçesi ayrılmış, fizibilite yok analiz yok, o kaynağa işler bitmezse köyün muhtarına da, sakinlerine de nasıl vereceksiniz hesabını?” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 07/12/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 289 defa görüntülendi
*