YANLIŞ ALARM!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Akdeniz’de Türk gemisine yapılan saldırıyla ilgili olarak
Ana muhalefet liderinin dinlerken,hayretler içinde kaldık.. Ana muhalefet Lideri’nden beklenen, dünyanın neresinde olursa olsun, Türk bayrağının dalgalandığı bir yere saldırı olduysa, onlara karşı çıkmasıdır. “Türk bayrağının dalgalandığı gemiye eşkıya gibi
baskın yapamazsınız” demesini beklerdik. Gemi baskınından sonra, benzer bir tepki göstermişti. Ancak ne olduysa dün kendi
grup toplantısında, çıktı, gemimize baskın yapanların tezlerini dillendirdi. Peki, gerçek öylemi? Tabi ki değil. Her zamanki gibi,ana muhalefet liderini  yanlış bilgilendirmişler.Ne dedi,ana muhalefet lideri,bir bakalım.“Akdeniz’de bir gemimiz arandı. Yunan komutan, Almanya, İtalya aradılar. Arama yapacağız diye Türkiye’ye bildiriyorlar. İzin verin diye bildiriyorlar. 4 saat geçiyor, cevap yok. Türkiye Cumhuriyeti devletinden cevap yok. Çünkü kimse Erdoğan’a ulaşamıyor. Bunun üzerine Roma’daki büyükelçiliği arıyorlar. Biz 4 saattir arıyoruz yani, bir saatte oradan geçiyor. 5’inci saatin sonunda, NATO’nun sessizlik yöntemi diye bir kuralı var. Yani cevap vermezseniz kabul ediyorsunuz anlamına geliyor. Bunlar da iniyorlar, gemiyi arıyorlar.”

DOĞRUSU NEDİR?
1- Bir ülkenin diğer ülkenin ticaret gemisine çıkması için NATO’da
işletildiği gibi SESSİZLİK KURALI YOKTUR.

2- Uluslararası hukukta temel kurala göre, açık denizde seyreden bir
ticaret gemisine o ülkenin açık rızası olmadan çıkılamaz.
3- Bu kural, Türkiye’nin taraf olduğu, 2005 Denizde Seyir Güvenliğine Karşı Yasadışı Eylemlerin Önlenmesi Hakkında Uluslararası Sözleşme Protokolü’nde yer almaktadır.
4- Bu sözleşmede yer alan ve Muhalefet liderinin iddia ettiği 4 saat
uygulaması, sadece kabul ettiğini Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne
bildiren ülkeler için geçerlidir. Türkiye’nin böyle bir bildirimi
yoktur.

5- Türkiye, Roseline A isimli ticari gemiye çıkılmadan önce RIZASI OLMADIĞINI AB yetkililerine yazılı olarak bildirmiştir.
Türkiye, saat 17.45’te İrini’nın İtalya’daki merkezine, gemide ARAMA YAPILAMAYACAĞINI YAZILI OLARAK bildiriyor. Buna rağmen, Alman firkateynindeki silahlı ve teçhizatlı tim saat 18.00’de cebren gemimize çıkıyor. Akşam saat 18.00’de başlayan arama, Türkiye’nin tüm uyarılarına rağmen 23 Kasım sabahı saat 09.30’da sona eriyor. Tam 16 saat süren aramada hiçbir şey bulamıyorlar. Amaç ne? 10 Aralık’ta Türkiye’ye yaptırımların ele alınacağı AB liderler zirvesi öncesinde, Türkiye’yi suçlu duruma düşürmek. MİT TIR’ları operasyonundaki gibi, Türkiye’yi uluslararası mahkemelerde yargılatmak.  Her şey iyi de, ana muhalefetin, dış düşmanlarımızın ekmeğine yağ sürmesi normal mi? Ne diyelim ki? Önce ülkem diyenlere selam olsun. Sağlıcakla kalınız.


Bu haber 06/12/2020, Pazar günü yayınlandı, 447 defa görüntülendi
*