“Ne Olursan Ol Yine Gel ”

1 ay önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

AK Parti Çanakkale İl Başkan Yardımcısı Rıdvan Demirhan 2-9 Aralık Mevlana Haftası ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Demirhan’ın açıklaması şu şekilde; “Mevlana 13. yüzyılda yaşamış ve yaşadığı devirden günümüze kadar örnek yaşantısı ve evrensel fikirleri ile insanlığa rehber olmuş bir İslam âlimidir. 66 yıllık yaşamı boyunca din, dil ve ırk gözetmeden her kesime dokunmuş, kim olursa olsun herkesi kucaklamış ve arkasında binlerce eser bırakmıştır.

Mevlana, alçakgönüllülükte büyüklük, büyüklükte alçakgönüllülük; Varlıkta yokluk, yoklukta varlık; Hiçlikte Kemal, Kemal’de hiçlik gösterirdi. Mevlana’nın sınırsız insan sevgi ve hoşgörüsündeki temel esaslardan bir diğeri de Müslümanlığın üzerinde hassasiyet ile durduğu “İnsan yaratılmışların en şereflisidir” ilkesiydi. Mevlana bu şerefin şuuruyla insanları kucaklar; Yaratılmışları, aşık olduğu Yaradan’dan ötürü her hangi bir nefis mücadelesine girmeden hoş görürdü.

“Hamdım, piştim, yandım”

Mevlana, düşüncesinin ve eğitim anlayışının temeline insanı koymuş; insan fıtratına aykırı olan ve insan fıtratını esas olarak almayan eğitim uygulamalarının tatmin edici ve verimli sonuçlar veremeyeceğine dikkat çekmiştir. “Hamdım, piştim, yandım” sözleri ise insanın hayatta nasıl yetişmesi gerektiğini açıklayan en güzel ifadelerinden birisidir.

İnsanlığa dürüstlüğü bir ilke olarak benimsetmeye çalışan Mevlana, “Ya olduğun gibi görün, Ya göründüğün gibi ol” sözleri ile insanın özü ve sözünün aynı olmasının önemine değinmiş, ne kadar büyük bir kişilik sahibi olduğunu da asırlara ispatlamıştır.

Evrensel öğretileriyle tüm dünyada tanınan ve örnek alınan, Anadolu’nun en önemli manevi mimarlarından olan; sevginin, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün temsilcisi haline gelen Mevlana, insanlığa yaptığı çağrı ile “Ne Olursan Ol Yine Gel ” diyerek her dilden, her dinden ve her renkten insanı kucaklayarak tüm insanlığa örnek olmuştur. Rahmet ve saygıyla anıyoruz.” dedi.

Haber Merkezi

 


Bu haber 06/12/2020, Pazar günü yayınlandı, 316 defa görüntülendi
*