Tüm Dünya Ekonomilerinin Dikkate Aldığı Bir İsim: Alan Greenspan!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

  Alan Greenspan, 1987- 2006 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinin Merkez Bankası Federal Rezerv Sistemi başkanlığını yapmış olan, günümüzde de ekonomi hakkında öngörülerde bulunup uyarılar yapan 94 yaşında Amerikalı bir iktisatçıdır. Bunun yanı sıra ülke tarihinin en uzun süreli ve geniş ölçüde ekonomiye müdahale eden, ekonominin önemli ölçüde büyümesini sağlayan görev yaptığı süre zarfında ekonomiyi en iyi şekilde yöneten, durgunlukları, krizleri, olumsuz koşulları olumlu koşullara çeviren başarılı bir bankacıdır. Aynı zamanda danışmanlık alanında da adından sıkça söz ettirmiş, parmakla gösterilen biridir. Ekonomik öngörü analizlerindeki başarısı çok yüksektir. Daha ekonomik veriler açıklanmadan bile ekonominin gidişatı hakkında gerçeğe çok yakın tahminler yapabilmiştir. Böylece FED önemlerini alıp krizleri ya da olumlu ekonomik şartları bu şekilde daha temkinli olarak yönetebilmiştir. Greenspanın açıklamaları tüm dünya ekonomileri için her zaman büyük önem taşımıştır. Ağzından çıkan her söz tüm dünyada dikkate alınarak analiz edilmiştir. Ekonomiyle ilgili hala daha her konuştuğunda, öngörülerini dile getirdiğinde piyasada geçici dalgalanmalar yaşanmaktadır.

Başarılı bir ekonomi için olması gereken aynı politikaların istikrarlı şekilde ekonomiyi iyileştirmediği halde uygulanmaya devam etmesi değil, farklı durumlarda farklı politikaların uygulanması olmalıdır. Merkez Bankası’nın temel hedefi ekonomiyle ilgili kararlar alınırken ekonominin gidişatını önemli ölçüde değiştirmeyecek kadar düşük enflasyonun kastedildiği fiyat istikrarıdır. Bu amaç doğrultusunda piyasadaki değişen duruma uygun olarak kararlar alınmalıdır. Böylece uygulanan politikalar daha etkin ve doğru olacaktır. Ekonominin gidişatına bakılarak bazen faizler düşük tutulmalı, bazen ise yükseltilmelidir. Faizlerin aşırı dalgalanması Merkez Bankası’na olan güveni azaltacağı ve politik başarısızlığa neden olacağı için bunun kararını değişen koşullara uygun olarak almak ve bu doğrultuda politikaları gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Greenspan’ın da 18,5 yıl boyunca Federal Rezerv Başkanı olarak görev yapması ve ekonomide de bu denli başarılı bir isim olmasının sebebi budur.  Her zaman piyasadaki değişen olumlu veyahut olumsuz koşulları önceden görmüş, değişen şartlara göre kararlarını vermiş, uyguladığı politikaları bu stratejiye göre yönlendirmiştir.

John Maynard Keynes in “Uzun vadeli planlar güncel vakalar için yanıltıcı bir rehberdir. Uzun vadede hepimiz öleceğiz.” dediği gibi planlar değişen durumlara yönelik yapılmalıdır. Uzun vadeye bakıp kısa dönemdeki sorunlar göz ardı edilmemelidir. Kısa vadede krizin yaratmış olduğu temel sorunlar göz ardı edilirse uzun dönemde daha büyük sorunlar oluşup, hedeflenen stratejik sonuçlara ulaşılamaz. Politika yapıcılar, karar vericiler uygulayacakları stratejilerde sorunların üstünü kapatıp geçici çözümler bulmamalılar. Her kesimden insanı düşünmeli ekonomik sonuçların daha ılımlı seyir izlemesine neden olmalılardır. Bunları da değişen koşullara uygun olarak günü kurtarmak için değil de başarılı ekonomik istikrarı sağlamak amacına yönelik davranarak ulaşabilirler.

 

 Aslı KARAKURT

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Siyasal Bilgiler Fakültesi

İktisat Bölümü 4. sınıf öğrencisi


Bu haber 05/12/2020, Cumartesi günü yayınlandı, 207 defa görüntülendi
*