“Pazarköy RES Balıkesir ve Çanakkale’ye güç katacak”

2 ay önce Ekonomi Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

FİBA Grubu’nun; Van, Balıkesir, Yalova ve İstanbul Çatalca’da kurulan 4 yeni rüzgar enerjisi santrali yatırımı üretime başladı. Balıkesir – Çanakkale arasında kurulan Pazarköy RES’in, iki ilin de enerji altyapısına katkı sağlayan yatırımlar olarak devreye alındığını belirten Fina Enerji Genel Müdürü Koray Kıymaz, “Ekim ayında ilk türbinini devreye aldığımız Pazarköy RES, toplamda 12 türbinden oluşacak ve yaz mevsiminde tamamlandığında 45,6 MW kurulu güce ulaşacak. Güney Marmara yenilenebilir enerji açısından zengin bir bölge. Pazarköy RES, Balıkesir ve Çanakkale’ye güç katacak” dedi.

FİBA Grubu’nun; Van, Balıkesir, Yalova ve İstanbul Çatalca’da kurulan 4 yeni rüzgar enerjisi santrali yatırımı üretime başladı. Toplam 55 türbinden oluşan 4 yeni rüzgar enerjisi santrali 2021’de tam kapasite çalışmaya geçtiğinde 200 MW güce ulaşacak.

Balıkesir – Çanakkale arasında kurulan Pazarköy RES’in, iki ilin de enerji altyapısına katkı sağlayan yatırımlar olarak devreye alındığını belirten Fina Enerji Genel Müdürü Koray Kıymaz, “Ekim ayında ilk türbinini devreye aldığımız Pazarköy RES, toplamda 12 türbinden oluşacak ve yaz mevsiminde tamamlandığında 45,6 MW kurulu güce ulaşacak. Güney Marmara yenilenebilir enerji açısından zengin bir bölge. Pazarköy RES, Balıkesir ve Çanakkale’ye güç katacak” dedi.

“563 bin hektar ormana eşdeğer karbon azaltımı”

Aynı anda devreye alınan dört projenin, karbon azaltımına da büyük katkı sağlayacağını belirten Özyeğin şunları söyledi:“Grubumuzun bugüne kadar toplam 350 MW kurulu güce sahip 10 rüzgar enerji santrali ve 30 MW kurulu güce sahip 5 güneş enerji santrali bulunuyordu. Toplam gücü 200 MW’ın üzerindeki yeni 4 rüzgar enerjisi santralimizle birlikte kurulu gücümüzü rüzgar enerjisinde 550 MW’a, yenilenebilir enerjide 580 MW’a çıkarmış olacağız. Bugüne kadar 154 türbin ile her yıl 685 bin ton karbon azaltımı yaptık.”

Haber Merkezi

 

 


Bu haber 05/12/2020, Cumartesi günü yayınlandı, 291 defa görüntülendi
*