Kazanan projeler

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bu yıl 282 başvuru arasından İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülleri’ni kazananlar açıklandı. 3 aşama ve pandemi özel ödülü olmak üzere 4 kategoriden oluşan ödüllerin kazanan projelerinin özellikleri paylaşıldı.

Erken Aşama Kategorisi- JOON

Joon ekibi, sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı gruplarla, özellikle mülteci kadınlarla el yapımı tasarım ürünler üretiyor ve bu ürünlerin satışı için bir platform sağlıyor. Projeyle şimdiye kadar 30 binin üzerinde kişiye erişildi ve 15 binin üzerinde ürün satışı gerçekleştirildi. Üretim ağlarında 25’i mülteci olmak üzere 80 faydalanıcı/üretici bulunuyor.

İleri Aşama Kategorisi – TOLKİDO

Türkiye’de 550 binden fazla eğitim çağındaki otizmli çocuğun yalnızca 50 bini özel eğitim merkezi/okulunda eğitime ulaşabiliyor. Ortalama haftalık özel eğitim süresi 30-40 saat olması gerekirken, Türkiye’de çocukların ortalama eğitim süresi haftalık yalnızca 2 saat ile sınırlı. Tolkido, özel eğitim alan çocukların öğrenme sürecini hızlandırarak, evde de özel eğitim imkanına sahip olmalarını sağlıyor. Tolkido, bir elektronik kutu, mobil uygulama ve eğitim setlerinden oluşur. Eğitim setleri ve setlerin içeriği çocuğun ihtiyacına göre makine öğrenmesi tabanlı yazılım tarafından belirlenir. Tolkido 12.000 özel ihtiyaç sahibi çocuk tarafından kullanılmaktadır.

İş Birliği Kategorisi- BLINDLOOK

Restoranlar ve kafeler/barlar Türkiye’de en önemli sosyalleşme alanları olarak kabul ediliyor. Ancak bu mekanların birçoğu engelli ziyaretçilere göre tasarlanmıyor. Türkiye’de yaşayan 280.000 görme engelli yetişkin, yalnız başlarına bu alanlara gidemiyor. BlindLook uygulaması, görme engelliye sesli yönlendirmelerle lokasyon ya da restoran ismi araması yaparak etrafındaki görme engelsiz restoranları özgürce keşfetmesini sağlıyor. Şubat 2020 itibarıyla Blindlook online platformundaki aktif görme engelli kullanıcı sayısı 2.500’e ulaştı. 9 markanın 63 restoranında 786 kişinin katıldığı eğitimler sayesinde garson ve komiler görme engelli bir müşteriyle çalışma konusunda bilinçlendirildi.

Pandemi Özel Ödülü- 3 BOYUTLU DESTEK

Türkiye’nin 81 ilinde bulunan üç boyutlu yazıcı sahipleri tek bir platformda buluşturuldu, Kovid-19 salgını süresince hastanelerin ihtiyaç duyduğu malzemeler kısa sürede üç boyutlu yazıcılarla üretilerek hastanelere ulaştırıldı. NEF Vakfı ile kurulan iş birliğiyle üç boyutlu yazıcı malzemeleri yazıcı sahiplerine, üretilen ürünler ise hastanelere ulaştırıldı. Üç aylık kısa bir sürede, 1,5 milyondan fazla koruyucu ekipman (yüz siperliği, entübasyon kabini, numune alma kabini, antibakteriyel Tulum, gibi) 81 ilde 282 farklı hastaneye ulaştırıldı.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 05/12/2020, Cumartesi günü yayınlandı, 417 defa görüntülendi
*